fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Przy Hali Mirowskiej odsłonięto pomnik Feliksa Stamma

Fotorzepa/ Andrzej Bogacz
Pomnik Feliksa „Papy” Stamma, legendarnego trenera stoi już na placu Mirowskim w Warszawie, tuż przy hali Gwardii, gdzie w 1953 roku polscy pięściarze zdobyli pięć złotych medali podczas rozegranych tam mistrzostw Europy.

Odsłonięcia pomnika dokonali prawnuczka trenera, Paula Stamm oraz  znany aktor i wielbiciel boksu Daniel Olbrychski. Aktor w płomiennym przemówieniu przypomniał czasy, gdy w latach 60 –tych przygotowywał się do filmu „Bokser”, a Stamm, wraz z najsłynniejszymi swoimi wychowankami, uczył go tej dyscypliny.

Pomnik jest imponujący, ma 260 cm, został wykonany z brązu, a autorem projektu jest młody bułgarski rzeźbiarz Lubomir Grigorow. Paula Stamm, założycielka fundacji Feliksa Stamma podkreśla, że głównym fundatorem projektu jest znany przedsiębiorca Zbigniew Jakubas, oraz ci wszyscy którzy, którzy zakupując pamiątkowe cegiełki wsparli tę piękną inicjatywę.

W uroczystości na placu Mirowskim uczestniczyło wielu znanych pięściarzy, między innymi ostatni polski mistrz olimpijski w boksie, Jerzy Rybicki, trenerzy i przedstawiciele innych dyscyplin. Były też władze Warszawy, na czele z prezydentem Rafałem Trzaskowskim. 

Był też 97 - letni Julian Dudy, który w 1953r za swoją całą miesięczną pensję kupił bilety na rozgrywane w Hali Gwardii mistrzostwa Europy i uczestniczył w tym niezwykłym sportowym święcie. – Wokół były gruzy i zgliszcza, a nasi bokserzy wygrywali walkę za walkę dając nam tyle radości. Do końca swoich dni tego nie zapomnę. Polski boks za sprawą „Papy” Stamma powstawał jak Feliks z popiołów – powiedział naoczny świadek wydarzenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA