fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

CEPiK 2.0 nie ruszy w styczniu 2016

Bloomberg
Rząd przychyla się do postulatu samorządów i przesuwa termin uruchomienia CEPiK 2.0 co najmniej o pół roku.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jednak nie wystartuje 4 stycznia 2016 r. Taką informację przekazał stronie samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Szymon Ruman, wiceminister cyfryzacji. Miało to miejsce 24 listopada, na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST.

MSWiA potwierdza

Do planowanej daty wdrożenia CEPiK 2.0 pozostało niespełna 40 dni. Natomiast do dziś brak kluczowych rozporządzeń, do których opracowania zobowiązany jest przede wszystkim minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister infrastruktury.

– Obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 wskazuje na poważne ryzyka, z którymi wiązałoby się uruchomienie nowego systemu 4 stycznia 2016 r. – informuje zespół prasowy MSWiA w przesłanym do redakcji „Rz" komunikacie.

A ponieważ dla kierownictwa resortu priorytetem jest zapewnienie prawidłowej obsługi spraw obywatelskich w skali całego kraju, MSWiA rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu w życie.

– Faktycznie na posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informatycznego przedstawiciel strony rządowej wiceminister Szymon Ruman zapowiedział, że uruchomienie CEPiK 2.0 zostanie przesunięte w czasie co najmniej o pół roku – informuje Jan Maciej Czajkowski, współprzewodniczący Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST. – Oczywiście, jeżeli nie wystąpią dalsze opóźnienia w pracach nad nowym rejestrem – wskazuje Jan Maciej Czajkowski. I dodaje, że o te nie będzie trudno, jeżeli cały projekt będzie – tak jak do tej pory – realizowany przez różne, niezależne od siebie podmioty. Obecnie w prace nad rejestrem zaangażowane są m.in. powiaty, MSWiA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Centralny Ośrodek Informatyki – wymienia Jan Maciej Czajkowski.

Rejestry do cyfryzacji

Z nieoficjalnych informacji wynika, że CEPiK 2.0 zyska wreszcie jednego gospodarza, czego – do tej pory bezskutecznie – domagały się samorządy. – Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zaproponowała innym ministrom, w tym ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, wsparcie w realizacji projektów związanych z informatyzacją rejestrów państwowych, w tym ewidencji CEPiK 2.0 – mówi Szymon Ruman. – Zakres tego wsparcia lub ewentualne przejęcie projektu przez nasz resort do prowadzenia będzie jednak zależało od woli danego ministra – dodaje wiceminister cyfryzacji.

Nie jest to operacja prosta. Wymaga zmian wielu aktów prawnych.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.cyrankiewicz@rp.pl

Opinia

Grzegorz Kubalski, wicedyrektor Biura Związku Powiatów Polskich

Zapowiedziane przez nowy rząd przesunięcie daty wdrożenia nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przyjmujemy z zadowoleniem. Cieszymy się, że dla nowego rządu oczywiste stało się to, na co samorządy zwracały uwagę od dawna, a mianowicie, że 4 stycznia 2016 r. jako data uruchomienia systemu jest nierealny. Czekamy jednak, aż te deklaracje zostaną przełożone na prawo. Prosta zmiana daty – aby doszła do skutku – wymaga nowelizacji ustaw. Czekamy też na propozycję nowego terminu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA