Stare długi trudno przedawnić

Łatwo spowodować, by roszczenia sprzed lat się nie przedawniły. Na to wciąż nie ma skutecznego sposobu.

Publikacja: 11.07.2017 07:46

Stare długi trudno przedawnić

Foto: Fotolia

Zaprezentowany ostatnio przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt skrócenia terminów przedawnienia pomija problem łatwego odnawiania roszczeń, choć był on w pierwotnym tekście. Polega na masowym wykorzystywaniu narzędzi przedłużania i odnawiania przedawnienia, np. poprzez kolejne zawezwanie do próby ugodowej bądź kolejne egzekucje.

Wieczne roszczenia

Zasadą prawa cywilnego jest to, że roszczenia majątkowe po pewnym czasie się przedawniają. Okres zależy od rodzaju roszczenia, np. opłaty za jazdę bez biletu przedawniają się po roku. Najdłuższy termin przedawnienia wynosi dziesięć lat. Podejmując określone w przepisach czynności, można je jednak przerwać, wskutek czego termin zaczyna biec od początku. Przerwę taką powoduje m.in. złożenie przez wierzyciela wniosku o zabezpieczenie roszczenia czy zawezwanie do próby ugodowej. W konsekwencji, jeśli dane roszczenie przedawnia się np. po trzech latach, z których upłynęły już dwa, to w sumie można go dochodzić przez pięć lat. A dodajmy, że podobny skutek mają kolejne wezwania do próby ugodowej czy kolejne egzekucje.

Pierwotny projekt MS przewidywał, że te dodatkowe czynności przed sądem wstrzymywałyby zakończenie biegu przedawnienia o czas ich trwania, np. na kilka miesięcy. W obecnej wersji projektu nie ma już tego ograniczenia. Zapisano jedynie, że sąd obowiązkowo ma uwzględnić przedawnienie nawet bez zarzutu dłużnika – konsumenta, i w tej sytuacji wierzyciel nie będzie mógł się domagać spełnienia przedawnionego roszczenia. Zanim to jednak nastąpi, przedawnienie nadal będzie mógł odsuwać.

– Wskazany przepis reguluje skutki upływu terminu przedawnienia, a nie przerwę w jego biegu. Może ona nastąpić na ogólnych zasadach i po każdym przerwaniu termin zacznie biec od początku. Sąd wkroczy dopiero po upływie nowego terminu – twierdzi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Potrzebna granica

– Kolejne zawezwania do ugody powinny być ograniczone terminem, a ponowna egzekucja ma sens, gdy np. dłużnik uzyskał właśnie majątek. Powinien być też ogólny termin na egzekucję długu – uważa Jarosław Świeczkowski, komornik, członek zespołu, który pracował nad projektem.

Podobne zdanie ma Marcin Łochowski, sędzia cywilny w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

– Z kolejnymi zawezwaniami do próby ugodowej sądy zaczynają sobie dawać radę, traktując je jako nadużycie prawa, natomiast w postulacie, by egzekucja się kiedyś kończyła, jest racjonalne jądro. Wydaje mi się, że takie są też oczekiwania społeczne. Granicą może być np. dziesięć lat od wyroku, tym bardziej że po latach często trudno ustalić, czy dług nie został spłacony – dodaje sędzia.

– Będziemy się temu problemowi przyglądać w trakcie prac parlamentarnych – mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, inicjator nowelizacji.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Opinia

Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości

Rzeczywiście postanowiliśmy po konsultacjach ograniczyć projekt dotyczący długów przedawnionych, głównie dla konsumentów, gdyż w tym wypadku jest to problem społeczny. Musimy ten segment ucywilizować. Gdyby się okazało, że np. zawezwania do próby ugodowej były nadużywane i w ten sposób przedawnienie nadmiernie odwlekane, wrócimy do sprawy. Musimy pamiętać o zasadzie, że długi należy spłacać i że dotykamy sedna prawa cywilnego, więc należy działać raczej punktowo, jak chirurg.

Zaprezentowany ostatnio przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt skrócenia terminów przedawnienia pomija problem łatwego odnawiania roszczeń, choć był on w pierwotnym tekście. Polega na masowym wykorzystywaniu narzędzi przedłużania i odnawiania przedawnienia, np. poprzez kolejne zawezwanie do próby ugodowej bądź kolejne egzekucje.

Wieczne roszczenia

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona