Czy wójt może zrezygnować z zastępcy

Maksymalna liczba zastępców wójta zależy od liczby mieszkańców gminy. Niepowołanie żadnego zastępcy mogłoby jednak doprowadzić nawet do odwołania wójta.

Publikacja: 20.11.2018 04:45

Czy wójt może zrezygnować z zastępcy

Foto: Fotolia.com

-W gminie, z uwagi na liczbę mieszkańców, jest tylko jeden zastępca wójta. Wójt wybrany w ostatnich wyborach chce odwołać zastępcę powołanego przez wcześniejszego wójta i nie powoływać nikogo na to stanowisko. Czy ma prawo przyjąć, że nie potrzebuje zastępcy?

Nie.

Czytaj także: Zmiana na stanowisku wójta po wyborach - jak powinna przebiegać

Zgodnie z art. 26a ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, powołuje i odwołuje swego zastępcę lub zastępców oraz określa ich liczbę. Liczba zastępców zależy od liczby mieszkańców gminy i nie może być większa niż: jeden – w gminach do 20.000 mieszkańców, dwóch – w gminach do 100.000 mieszkańców, trzech – w gminach do 200.000 mieszkańców bądź czterech – w gminach powyżej 200.000 mieszkańców. Jeżeli określona przez wójta liczba zastępców jest większa niż jeden, wójt w swoim zarządzeniu powinien wskazać imiennie pierwszego i kolejnych zastępców. Wójt musi mieć jednak co najmniej jednego zastępcę.

W myśl art. 29 ust. 2 u.s.g., po upływie kadencji wójta, zastępca pełni swoje obowiązki aż do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 12 grudnia 2012 r. (sygn. II SA/Sz 1016/12, LEX nr 1340452) wyjaśniono, że nie ogranicza to kompetencji wójta do odwołania zastępcy w okresie zmiany władzy, związanej z kadencyjnością sprawowania urzędu. Wójt może odwołać i powołać zastępcę w każdym czasie, czyli także w okresie przejmowania obowiązków. Niepowołanie nowego zastępcy nie będzie jednak prawidłowe. Zgodnie z art. 28g u.s.g., w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta (spowodowanej np. niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni), jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę – pierwszy zastępca. Niepowołanie zastępcy (albo pierwszego zastępcy) prowadzi do tego, że zadania i kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta ma zastosowanie następująca procedura:

- w terminie 48 godzin od powzięcia wiadomości o zaistnieniu takiej okoliczności, przewodniczący rady gminy pisemnie informuje o niej wojewodę, ze wskazaniem, że nastąpiło przejęcie zadań i kompetencji wójta przez zastępcę (albo pierwszego zastępcę) bądź że zachodzi potrzeba ingerencji Prezesa Rady Ministrów,

- jeżeli zachodzi potrzeba ingerencji (np. nie ma zastępcy wójta) wojewoda niezwłocznie składa, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej, odpowiedni wniosek do Prezesa Rady Ministrów, a

- Prezes Rady Ministrów wyznacza osobę, która przejmie zadania i kompetencje wójta (art. 28h u.s.g.).

Należy także zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 96 ust. 2 u.s.g., w przypadku, gdy wójt dopuszcza się powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw, wojewoda wzywa wójta do zaprzestania naruszeń, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku – występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie wójta. W razie odwołania wójta Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która do czasu wyboru wójta pełni jego funkcję.

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 26a, art. 29 ust. 2, art. 28g-28h, art. 96 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

-W gminie, z uwagi na liczbę mieszkańców, jest tylko jeden zastępca wójta. Wójt wybrany w ostatnich wyborach chce odwołać zastępcę powołanego przez wcześniejszego wójta i nie powoływać nikogo na to stanowisko. Czy ma prawo przyjąć, że nie potrzebuje zastępcy?

Nie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP