Nowe prawo dla samorządu

Obok komisji kodyfikacyjnej prawa karnego czy cywilnego może powstanie komisja prawa samorządowego.

Publikacja: 11.08.2015 08:41

Nowe prawo dla samorządu

Foto: www.sxc.hu

Samorządowcy, reprezentujący Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, zaprezentowali projekt ustawy powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego. Ma to być recepta na liczne i niespójne zmiany.

Nadprodukcja legislacyjna

W ciągu 25 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego nawet tak ważne akty prawne jak ustrojowe ustawy samorządowe nowelizowano po kilkadziesiąt razy. „Kolejne nowelizacje znacząco odbiegały od standardów prawidłowej legislacji, a analiza zawartych w nich przepisów stała się niemożliwa bez równoległego odwoływania się do orzecznictwa sądów administracyjnych, które bywało rozbieżne", napisali w uzasadnieniu projektu ustawy. Podobnie w przypadku organów nadzoru, które przyjmowały przeciwstawne interpretacje w tych samych sprawach na terenie jednego województwa. Stosowanie więc przepisów prawa samorządowego przez obywateli, radnych czy przez organy samorządu terytorialnego staje się coraz trudniejsze.

Konieczność podjęcia działań zmierzających nie tylko do uporządkowania systemu prawa, ale także do wypracowania decyzji dotyczących przyszłego kształtu samorządu terytorialnego pojawiła się już kilka lat temu, ale wyartykułowano ją dopiero na tegorocznym Kongresie XXV-lecia Samorządu Terytorialnego. Uznano wówczas, że skuteczność tych działań będzie możliwa pod warunkiem powołania jednego ośrodka koordynującego działania legislacyjne w postaci Komisji Kodyfikacyjnej. Ma ona stać się ośrodkiem, w którym w sposób planowy i spójny będą prowadzone prace analityczno-koncepcyjne, pozwalające na przygotowanie całościowego projektu zmian w prawie samorządowym.

Drogowskaz działań

Do zakresu działania komisji należeć będzie opracowanie diagnozy obecnego systemu prawa samorządu terytorialnego, przygotowanie założeń i ogólnych kierunków zmian oraz opracowanie założeń i projektów ustaw i rozporządzeń o podstawowym znaczeniu dla systemu tego prawa. Samorządowcy liczą też, że powstanie docelowa wizja modelu funkcjonowania samorządu terytorialnego, która przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju oraz wzrostu udziału obywateli we wspólnocie lokalnej.

W skład komisji weszliby przedstawiciele nie tylko ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych, ale też przedstawiciele Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, resortu administracji publicznej, resortu finansów, resortu sprawiedliwości i organów sądownictwa. W sumie od 15 do 25 osób.

Przewiduje się, że komisja zrealizuje swoje zadania w ciągu czterech lat od jej powołania. Najpóźniej po upływie roku musi przedstawić Sejmowi diagnozę obowiązującego systemu prawa samorządowego. Z uwagi na szczególny charakter prawa samorządu terytorialnego oraz konieczność zapewnienia względnej apolityczności projektodawcy zakładają utworzenie komisji w drodze ustawy. Ustawa z 8 sierpnia 1996 roku o Radzie Ministrów przewiduje możliwość tworzenia przez Radę Ministrów, w drodze rozporządzenia, komisji do opracowania projektów kodyfikacji określonych dziedzin prawa. Byłby to zatem tryb szczególny w stosunku do ustawy o Radzie Ministrów, ale nie precedensowy, ponieważ w trybie ustawy powołano już sześć innych komisji kodyfikacyjnych.

Projektodawcy uznali, że powołanie komisji w drodze ustawy zapewni jej gwarancje niezależnego działania od sił politycznych i większą stabilność. Aktualnie projekt ustawy o powołaniu Komisji Kodyfikacyjnej ma trafić do Sejmu.

Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego

Odrodzony samorząd terytorialny podlegał w ciągu 25 lat funkcjonowania nieustannym zmianom. Zwłaszcza w prawie. Dlatego inicjatywa powołania Komisji Kodyfikacji Prawa Samorządowego jest ważna. Potrzebna jest nie tylko głębsza refleksja nad prawem, ale powinna też zostać wypracowana procedura wprowadzania zmian. Są to wieloletnie postulaty samorządu kierowane do rządu i parlamentu. Dzisiaj, wobec tak wielu wyzwań, przed którymi stoi samorząd terytorialny, szczególnie ważne jest dobre prawo, dobre zasady jego stanowienia i przeprowadzania zmian. Powołanie Komisji Kodyfikacyjnej należy się samorządowi i wcale nie będzie to prezent z okazji jubileuszu 25-lecia, ale powinność wobec wspólnot lokalnych, do których wszyscy należymy, także parlamentarzyści i ministrowie. To nasza wewnętrzna racja stanu. Komisja powinna powstać jak najszybciej.

Samorządowcy, reprezentujący Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, zaprezentowali projekt ustawy powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego. Ma to być recepta na liczne i niespójne zmiany.

Nadprodukcja legislacyjna

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego