fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Senat nie zdąży wyrazić zgody na nowego RPO. Posiedzenie w tej sprawie tydzień po 15 lipca

posiedzenie Senatu
PAP/Leszek Szymański
Na posiedzeniu w dniach 21-23 lipca Senat zajmie się zajmie się kwestią wyboru prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich - wynika z porządku obrad zamieszczonego na stronie internetowej Senatu. Tymczasem już jutro mija termin, jaki Trybunał Konstytucyjny wyznaczył Sejmowi i Senatowi na powołanie nowego Rzecznika.

Sejm wybrał na Rzecznika Praw Obywatelskich popieranego przez wszystkie kluby dr. hab. i prof. UW Marcina Wiącka, prawnika. Teraz jego kandydaturę musi zatwierdzić Senat.

Tydzień temu możliwy termin zajęcia się tą sprawą podał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Osoba pana prof. Wiącka będzie pewnie głosowana na najbliższym posiedzeniu, czyli w dniach 21–23 lipca   – mówił prof. Tomasz Grodzki. Zastrzegł jednak, że najpierw musi "porozmawiać z klubem i z koalicjantami".

Dziś Senat zamieścił porządek obrad na najbliższym posiedzeniu. Jest tam uwzględniona sprawa nowego RPO.

Przypomnijmy, że jutro, czyli 15 lipca mija termin, jaki Trybunał Konstytucyjny wyznaczył Sejmowi i Senatowi na powołanie nowego Rzecznika. Tego dnia utraci bowiem moc przepis, ,  który TK uznał za niegodny z Konstytucją RP, a który zezwala Rzecznikowi pełnić urząd po zakończeniu kadencji, do czasu wyboru nowego RPO. W takiej sytuacji jest Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się we wrześniu 2020 r., lecz dotychczas nie udało się powołać jego następcy.

Ponieważ do czasu wejścia w życie wyroku TK nowy rzecznik nie został powołany, jego obowiązki prawdopodobnie będzie pełnić zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA