Reklama
Rozwiń

Służba cywilna: kompetencje kandydata oceni przyszły przełożony

Zmiany w służbie cywilnej to upolitycznienie korpusu profesjonalnych i (jak dotąd) apolitycznych urzędników, którzy mieli realizować założenia poszczególnych rządów, czy tylko niezbędne reformy usprawniające system?

Publikacja: 01.03.2016 05:20

Służba cywilna: kompetencje kandydata oceni przyszły przełożony

Foto: 123RF

Możliwość lepszego doboru współpracowników, szybkość przeprowadzanych zmian na istotnych stanowiskach, pewność, że odpowiednie osoby zajmują odpowiednie miejsca to tylko kilka przykładowych argumentów za niedawno wprowadzoną nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Dzięki niej między innymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą obsadzane w drodze powołania, a nie jak dotąd – konkursu.

Przed wprowadzeniem nowej ustawy dyrektora generalnego urzędu, dyrektora i zastępcę dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwie i urzędzie centralnym, dyrektora i zastępcę dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim, wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępcę oraz kierującego komórką organizacyjną i jego zastępcę w Biurze Nasiennictwa Leśnego wybierano w drodze konkursu. Od dnia wejścia w życie nowych przepisów (23 stycznia 2015 r.) zapełnienie tych stanowisk nastąpi w drodze powołania. Oznacza to wprost, że o objęciu danego stanowiska nie będą decydowały ocenione obiektywnymi kryteriami kwalifikacje pracownika, ale stopień znajomości jego kompetencji przez jego przyszłego przełożonego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono