fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Donald Tusk o tym czy PiS może wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej

EP, fot. Christian CREUTZ
- Antyunijność PiS, nawet jeśli taktycznie lekko skrywana, jest głębsza. Ustawieni są bokiem albo wręcz plecami do Zachodu - mówi Donald Tusk w rozmowie z "Newsweekiem".

Były premier ostrzega, że PiS wyprowadzi Polskę z UE "jeśli pozwolimy im rządzić dłuższy czas".

- Problem z Unią jest taki, że wciąż tak wielu Europejczyków uważa ją za byt trwały i gwarantowany. Że można nią wstrząsać, obwiniać za wszystkie własne niepowodzenia i słabości, uderzać w nią kłamstwem i szyderstwem, wykorzystywać jej zasoby i równocześnie podważać fundamenty, na których została zbudowana - ocenia były przewodniczący Rady Europejskiej.

Tymczasem, jak dodaje Tusk, "Unia to delikatny twór i skomplikowany mechanizm". - Wymaga ciągłej pielęgnacji i wzajemnej lojalności jej członków, inaczej nie przetrwa następnej dekady - ostrzega były premier.

Zdaniem Tuska prezes PiS, Jarosław Kaczyński jest politykiem "antyeuropejskim". I ostrzega, że politycy partii rządzącej nie będą mówić wprost o polexicie, ale "będą powtarzać te swoje brednie o zgniliźnie Zachodu".

- A równocześnie Polska, coraz bogatsza, będzie mniej pieniędzy dostawać z europejskiego budżetu - dodaje były premier.

Tusk zwraca też uwagę, że w Wielkiej Brytanii zwolennicy brexitu "nie kwestionowali zachodnich wartości, takich jak praworządność czy prawa mniejszości", w związku z czym "antyunijność PiS jest głębsza".

- Jesteśmy w punkcie dramatycznie niebezpiecznym dla Polski. W najbliższych miesiącach zdecyduje się nasza rzeczywistość - ocenił były premier.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA