fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Europejska majówka z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do UE

materiały prasowe
Cykl wydarzeń kulturalnych rozpoczyna dziś w Warszawie obchody 15-lecia przystąpienia Polski do UE. W programie koncerty, piknik rodzinny, wystawy.

Program otwiera 30 kwietnia wielkie plenerowe multimedialne widowisko „Gramy dla Europy” na błoniach Stadionu Narodowego (wstęp wolny). Uczestniczą w nim gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Golec uOrkiestra, Bovska, Kortez, Organek,  O.S.T.R., Margaret, Dawid Kwiatkowski, Zakopower, Natalia Szroeder,  Muniek Staszczyk.

 

Dawid Kwiatkowski mówi: - W 2004 nie głosowałem za wejściem Polski do UE, bo miałem wtedy 8 lat. Dla osób takich jak ja, urodzonych po 1989 roku, nasza obecność w Europie jest oczywistością. A jest przecież czym się cieszyć, bo to jednak wielka zmiana dla Polaków.

Uczestnicy widowiska zaprezentują nowe aranżacje ulubionych utworów z ostatnich 15 lat. A  formacja teatralna Art Color Ballet pokaże etiudę, odwołującą się do mitu Porwania Europy, łączącą  performance, body painting, taniec. Będą także wizualizacje i animacje 3D prezentowane na wielkoformatowych ekranach oraz pokazy akrobacji powietrznej.

Koncert rozpocznie się o 19.30, a zakończy o północy symbolicznym odliczaniem od 28 do 1. Każda liczba wybrzmi w języku innego kraju Europy, symbolizując ich wchodzenie do struktur Unii. Na finał wspólnie z artystami, reprezentującymi różne pokolenia, gatunki i stylistyki muzyczne, zaśpiewamy hymn UE – Odę do radości.

1 maja, dokładnie w rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Łazienkach Królewskich odbędzie się wielopokoleniowy piknik Rodzinna Europa (godz. 11-18) z występami artystycznymi, quizami, grami, konkursami. Jego punktem kulminacyjnym będzie happening układania ogromnej flagi UE (godz.16).

A wieczorem Teatr Wielki - Opera narodowa zaprasza na koncert „Symfonia Europejska” (godz. 19), który połączy dwa światy muzyczne: klasyczny i rozrywkowy. W programie m.in. Polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”,  nawiązujący do polskiej tradycji tańców narodowych. Będzie on pomostem między IX Symfonią d-moll op.125 Ludwika van Beethovena i współczesnymi kompozycjami Radzimira Dębskiego.

Natomiast 4 maja na pl. Piłsudskiego odbędzie się plenerowy koncert „Chórem za Europą” (godz. 20, wstęp wolny), prowadzony przez Hirka Wronę. Usłyszymy na nim najpopularniejsze utwory z listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia z lat 2004-2019 . Wystąpią: chóry Sound’n’Grace, TGD, Chór Agaty Steczkowskiej, Gospel Rain, Chór Kameralny UAM.

W Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu można oglądać wystawę „Ojcowie założyciele UE” (30 kwietnia-24 maj).

Organizatorem europejskiej majówki jest Narodowe Centrum Kultury, wydawca także książki „Wspólna Europa”, adresowanej do dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA