fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Fidesz Orbana zawieszony przez EPP

AFP
Europejska Partia Ludowa w głosowaniu podjęła decyzję o zawieszeniu węgierskiego Fideszu w prawach członka.

W tajnym głosowaniu przeprowadzonym w ramach największej w PE frakcji (należy do niej m.in. PO i PSL) za zawieszeniem Fideszu głosowało 190 europarlamentarzystów, przeciw było trzech.

Zawieszenie oznacza, że europosłowie Fideszu nie mogą brać udziału w posiedzeniach frakcji, są pozbawieni prawa głosu w ramach frakcji i nie mogą zgłaszać kandydatów na stanowiska we frakcji - informuje Joseph Daul, przewodniczący EPP.

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker i 13 innych partii tworzących chadecką frakcję w PE domagali się usunięcia Fideszu z EPP. Jednak liderka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer przed spotkaniem przedstawicieli frakcji zaproponowała kompromisowe rozwiązanie.

- Tak długo, jak Fidesz nie odzyska w pełni zaufania, nie może być normalnym członkiem (frakcji) - powiedziała Kramp-Karrenbauer Reutersowi. Według niej zamrożenie członkostwa Fideszu w frakcji w takiej sytuacji było odpowiednim rozwiązaniem.

Stanowisko liderki CDU popierali kanclerz Austrii Sebastian Kurz i premier Bawarii Markus Soeder z CSU.

Tymczasem Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Orbana stwierdził, że Fidesz raczej wyjdzie z EPP niż zaakceptuje zawieszenie.

- Chodzi o godność Fideszu i kraju - powiedział.

Wnioski o usunięcie Fideszu z EPP pojawiły się po rozpoczęciu przez węgierski rząd kampanii, w ramach której na Węgrzech pojawiły się plakaty przedstawiające Junckera i amerykańskiego miliardera George'a Sorosa sugerujące, że chcą oni narzucić Budapesztowi niekorzystną dla Węgier politykę imigracyjną.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA