fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Szwecja: Liczba nieletnich uchodźców spadła o 94 procent

123RF
Liczba nieletnich uchodźców starających się o azyl w Szwecji zmniejszyła się w 2016 roku o 33 tysiące w porównaniu z 2015 rokiem - czyli o 94 proc - informuje thelocal.se.

Dane te pochodzą z badań Eurostatu - wynika z nich, że Szwecja zanotowała największy spadek liczby nieletnich uchodźców w całej UE. Dla porównania na Węgrzech liczba nieletnich uchodźców zmniejszyła się w 2016 roku o 86 proc., w Belgii - o 64 proc., a w Holandii - o 56 proc.

Z kolei w Grecji liczba nieletnich uchodźców starających się o azyl zwiększyła się w 2016 roku o 460 proc. (nieletni złożyli o 1900 wniosków o azyl więcej niż w 2015 roku), podczas gdy w Niemczech - była wyższa o 61 proc. (wzrost liczby wniosków o 13700).

- Obecnie bardzo trudno jest nieletnim uchodźcom dotrzeć do Szwecji - wyjaśnił dyrektor generalny Szwedzkiej Agencji Imigracyjnej Mikael Ribbenvik. - Bardzo często dzieci nie mają dokumentów tożsamości, a bez dokumentów tożsamości ciężko jest im przekraczać kolejne granice w Europie - tłumaczył.

Przed kilkunastoma dniami Szwecja zapowiedziała wstrzymanie kontroli granicznych na granicy z Danią. Na razie nie wiadomo jednak jak odbije się to na liczbie uchodźców, którzy docierają do tego kraju.

Z danych Eurostatu wynika, że najwięcej wniosków o azyl składanych przez nieletnich uchodźców, którym nie towarzyszył żaden dorosły opiekun, pochodziło od Afgańczyków (38 proc.) i Syryjczyków (19 proc.). Niemal 66 proc. nieletnich Afgańczyków złożyło wniosek o azyl w Niemczech - to w tym kraju właśnie w 2016 roku o azyl starało się 57 proc. spośród wszystkich niepełnoletnich uchodźców, którzy dotarli do Europy bez dorosłego opiekuna.

Największy odsetek nieletnich, wśród wszystkich starających się o status uchodźcy odnotowuje się w Słowenii (57,1 proc.), Włoszech (53,9 proc.) i w Danii (49,1 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA