fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Norweska minister ds. integracji Sylvi Listhaug: Imigranci powinni przyzwyczaić się do wieprzowiny

123RF
Muzułmanie mieszkający w Norwegii domagają się ustąpienia minister Sylvi Listhaug, po tym jak umieściła ona na Facebooku wpis, w którym przekonuje, iż imigranci w Norwegii muszą przyzwyczaić się do norm panujących w tym kraju. "Tu je się wieprzowinę, pije się alkohol i pokazuje twarz" - napisała.

"Musicie stosować się do wartości, prawi i regulacji obowiązujących w Norwegii, jeśli tu mieszkacie" - dodała minister. Wpis polubiło ponad 20 tysięcy internautów. 

 

Słowa te oburzyły muzułmanów mieszkających w Norwegii. "Jeśli nie rozumie złożoności problemu i nie ma wiedzy, by sobie radzić z kwestiami społecznymi, może powinna odejść ze stanowiska?" - pisze w "Aftenposten" Omar Gilan Syed, kryminolog, który pomaga przy integrowaniu uchodźców z norweskim społeczeństwem.

Jego zdaniem wypowiedź Listhaug świadczy o przedkładaniu interesu partyjnego nad państwowy. "Czy to nie jest populistyczna wypowiedź, która ma przysporzyć jej głosów?" - pyta. 

 

"Jeśli o mnie chodzi jestem przerażony myślą, że minister ds. integracji zamiata problemy pod dywan i sprowadza debatę na ten temat do wieprzowiny i alkoholu" - podsumowuje Gilan Syed. 

 

Zaineb Al-Samarai, polityk norweskiej Partii Pracy oskarżyła Listhaug o celowe wywoływanie podziałów między muzułmanami a resztą społeczeństwa. "Jeśli jesteś ministrem ds. integracji musisz integrować" - napisała w artykule opublikowanym w "Dagbladet".

 

"Nie wierzę, że kultura Norwegii jest tak słaba, iż zginie kiedy ktoś założy hidżab" - dodała. "Kultura Norwegii to coś więcej niż wieprzowina i to, co nosi się na głowie" - podkreśliła.

Źródło: thelocal.no
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA