fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Polisy OC w Polsce tanie na tle innych państw Europy

Bloomberg
Polacy jeszcze niedawno za obowiązkowe ubezpieczenie OC płacili jedne z najniższych składek w Europie wynika z zestawienia cen OC przygotowanego przez porównywarkę ubezpieczeń mfind.pl.

Drożejące ubezpieczenie komunikacyjne OC budzi niepokój kierowców i staje się przedmiotem zainteresowania polityków. Tymczasem do niedawna składki na to ubezpieczenie w Polsce były dużo niższe niż w innych państwach europejskich.

Mfind.pl w raporcie podaje, że 2013 r. (z tego roku są ostatnie dane Insurance Europe, organizacji która skupia europejskich ubezpieczycieli) średnia cena składki OC przypadającej na 1 mieszkańca w krajach UE wynosiła 218 euro, podczas gdy w Polsce było to jedynie 86 euro. W badanym okresie najwięcej płacili mieszkańcy Danii (359 euro), Austrii (356 euro), Belgii (321 euro), Włoch (313 euro) i Francji (300 euro). Tańsze OC niż w Polsce można było kupić jedynie w Bułgarii (69 euro), na Łotwie (55 euro) i Węgrzech (49 euro).

Wysokie ceny OC niekoniecznie idą w parze z wysoki zarobkami mieszkańców danego kraju. Eksperci porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych podają, że w najwięcej zarabiającej Danii składka OC wynosiła 7,9 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, a w Bułgarii było to aż 16,9 proc. Polska znalazła się po środku stawki z wynikiem 9,7 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA