fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Aegon, Compensa, Generali i Open Life idą na ugodę z UOKiK w sprawie opłay likwidacyjnych w polisach inwestycyjnych

Bloomberg
Cztery nowe towarzystwa dołączają do grupy ubezpieczycieli, którzy zgodzili się obniżyć opłaty likwidacyjne w polisach inwestycyjnych.

Aegon, Compensa, Generali i Open Life idą na ugodę i nie będą pobierały horrendalnych opłat za zerwanie umowy. To efekt prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania.

Aegon wycofa ze sprzedaży kwestionowane produkty i zmieni opłaty, tak że nie przekroczą one 28 proc. zgromadzonych środków. Compensa obniży opłaty w 3 rodzajach wykonywanych umów ubezpieczenia UFK ze składką regularną. Wysokość opłaty likwidacyjnej nie przekroczy 25 proc. wartości rachunku. Klienci Generali zapłacą maksymalnie 5 proc. w produktach ze składką regularną i 6 proc. ze składką jednorazową. Open Life obniży koszty opłaty likwidacyjnej w 90 produktach ubezpieczeniowych. Przy składce regularnej do 25 proc. i 5 proc. przy składce jednorazowej.

UOKiK zarzucił siedemnastu ubezpieczycielom przerzucanie przy pomocy wysokich opłat na klientów kosztów początkowych podpisania polisy. Według Urzędu koszty te powinny wziąć na siebie zakłady i traktowac jako ryzyko prowadzenia biznesu.

Wspomniane cztery towarzystwa to już kolejne, które zgodziły się na warunki. Wcześniej zrobiły to Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie, PZU Życie, Axa, Europa, Pramerica, Ergo Hestia, Uniqa oraz Warta.

- W efekcie prowadzonych postępowań 16 ubezpieczycieli dobrowolnie zobowiązało się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych - pisze UOKiK w komunikacie.

Na celowniku UOKiK wciąż pozostaje Skandia Życie.

- Postępowanie może zakończyć się przyjęciem zobowiązania do podjęcia działań usuwających skutki niezgodnych z prawem praktyk albo wydaniem decyzji stwierdzającej naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, w którym nałożone zostaną obowiązki usunięcia skutków stosowania zarzucanych praktyk w postaci wyeliminowania opłat likwidacyjnych z wykonywanych umów, a także może zostać nałożona kara finansowa - wskazuje UOKiK.

Urząd uruchomił specjalną stronę www.finanse.uokik.gov.pl/ufk, na której dostępne są aktualne informacje dotyczące postępowań wobec ubezpieczycieli oraz formularz dla konsumentów, umożliwiający przekazanie informacji, które mogą być pomocne w monitorowaniu realizacji zobowiązań oraz rynku polis z UFK - w szczególności dotyczących możliwości zaistnienia nieuczciwej sprzedaży.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA