Prokuratura bierze się za Ubera

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo przeciwko amerykańskiemu Uberowi oraz estońsko-chińskiemu Taxify. To efekt zawiadomienia związków zawodowych reprezentujących taksówkarzy – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Aktualizacja: 10.04.2019 17:08 Publikacja: 10.04.2019 16:57

Prokuratura bierze się za Ubera

Foto: Bloomberg

Jak poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury, śledztwo wszczęto w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu państwa z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o kwotę 700 mln złotych.

Trudne negocjacje z taksówkarzami. Chcą wyłączenia aplikacji

Jeszcze przed wszczęciem śledztwa, na etapie czynności sprawdzających, Prokuratura Okręgowa w Warszawie zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania tych podmiotów oraz podmiotów z nimi współpracujących na polskim rynku. W piśmie od prokuratury czytamy: „Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych m.in. w zawiadomieniach o przestępstwie. W toku śledztwa wyjaśniane będą wątki związane nie tylko z odprowadzaniem podatków przez podmioty wskazane w zawiadomieniu, ale również kwestie realizacji innych obowiązków, w tym w zakresie praw pracowniczych. Postępowanie dowodowe jest w toku, a sprawa jest objęta zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Krajowej”.

Ilona Grzywińska-Lartigue, dyrektor komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, mówi „Rzeczpospolitej”:

Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce. Mamy zarejestrowaną spółkę w Polsce, która odprowadza wszystkie należne podatki oraz przestrzega polskiego prawa fiskalnego. Według ogólnodostępnych danych, autorstwa Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), Uber odprowadza największy podatek korporacyjny do budżetu państwa – znacznie większy niż jakakolwiek korporacja taksówkarska w Polsce. W 2017 roku zaraportowany zysk netto spółki Uber Polska, będący podstawą opodatkowania, wyniósł 8,8 mln zł, z czego firma odprowadziła w Polsce 1,675 mln zł podatków. To również największy podatek odprowadzany przez wszystkie korporacje działające w branży przewozowej. Co więcej – kierowcy korzystający z aplikacji Uber są niezależnymi przedsiębiorcami, którzy również odprowadzają należne podatki: VAT, składki ubezpieczeniowe oraz – najczęściej – podatek liniowy 19% od uzyskanego dochodu

Jak poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury, śledztwo wszczęto w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu państwa z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o kwotę 700 mln złotych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej
Transport
Airbus Aerofłotu zablokował lotnisko w Tajlandii. Rosji brakuje części do samolotów
Transport
Francuscy kontrolerzy w akcji. Odwołane loty także z Polski
Transport
PKP Cargo traci udziały w polskim rynku
Transport
W Afryce Rosja zbuduje swoje porty. Znane są potencjalne lokalizacje