fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Włoski rząd grozi Atlantii odebraniem licencji na autostrady

Bloomberg
Włoski rząd jest gotów odebrać Autostrade per l'Italia (ASPI) licencję na płatne autostrady, jeśli jej firma matka Atlantia nie zawrze do środy umowy o przyszłości swej filii — powiedziała osoba z kół rządowych.

Rząd koalicyjny groził od dawna odebraniem tej licencji po tragicznym w skutkach zawaleniu się mostu w Genui w sierpniu 2018. Wyglądało na to, że 14 lipca rozwiązano problem, kiedy rząd zatwierdził plan odstąpienia przez Atlantię kontroli nad filią państwowej firmie finansowej CDP. Stronom nie udało się jednak dotąd osiągnąć umowy spełniającej warunki rządu i mającej zyskać poparcie mniejszościowych inwestorów w Atlantii i ASPI, bo strony zarzucały sobie nawzajem nierozsądne wymagania.

– Rząd jest gotów cofnąć licencję, jeśli CDP i Atlantia nie dojdą do środy do porozumienia w sprawie planów wyodrębnienia aktywów autostradowych z grupy infrastruktury — powiedziała Reuterowi osoba z kół rządowych.

Po tygodniach trudnych negocjacji Atlantia zapowiedziała, że będzie realizować sprzedaż swych 88 proc. w Autostrade w konkurencyjnej procedurze, albo — alternatywnie — dokona wyodrębnienia filii z zamiarem wprowadzenia jej na giełdę. Ta dwutorowa droga jest otwarta dla CDP i inwestorów instytucjonalnych włoskich i międzynarodowych, do 16 grudnia grupa przyjmuje oferty nie mające mocy wiążącej. CDP z kolei zarzuca grupie zamykanie możliwości negocjacji.

Najnowszym punktem wywołującym, napięcie jest domaganie się przez CDP prawnego odszkodowania, tzw. manleva. Atlantia nie chce dać żadnej gwarancji na możliwe szkody pośrednie lub bezpośrednie czy zakłócenia, do jakich może dojść w sieci autostrad po przejęciu Autostrade przez CDP. Osoby związane z grupą infrastruktury twierdzą, że CDP nie bierze pod uwagę praw mniejszościowych udziałowców w Atlantii i ASPI. Niemiecki Allianz, chińska grupa Silk Road i francuska EDF Invest kupiły w 2017 r. łącznie 12 proc. w Autostrade i mają prawo wetowania transakcji dotyczących tej filii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA