fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

IRA bierze odpowiedzialność za urządzenia wybuchowe wysłane do Londynu i Glasgow

AFP PHOTO / METROPOLITAN POLICE SERVICE
Irlandzka Armia Republikańska twierdzi, że odpowiada za urządzenia wybuchowe, które zostały wysłane pocztą do Londynu i Glasgow w zeszłym tygodniu - poinformowała brytyjska policja. Funkcjonariusze mają informację o wysłaniu pięciu podejrzanych przesyłek, tymczasem dotychczas znaleziono tylko cztery.

Tydzień temu w trzech lokalizacjach w Londynie znaleziono przesyłki z ładunkami wybuchowymi. Podejrzane kooperty, zawierające improwizowane ładunki wybuchowe (IED) znaleziono w trzech lokalizacjach, związanych z transportem i komunikacją - na lotnisku Heathrow, porcie lotniczym London-City oraz na stacji Waterloo.

Na co najmniej dwóch przesyłkach naklejone były irlandzkie znaczki - informowały wówczas brytyjskie media. Brytyjska policja poinformowała, że traktuje zdarzenia jako połączone ze sobą i dodała, że w śledztwie współpracuje z Irlandczykami.

Dzień później kolejną przesyłkę z podobnym urządzeniem znaleziono na uniwersytecie w Glasgow. Podejrzaną paczkę znaleziono tego samego dnia także w budynku brytyjskiego parlamentu, ale ostatecznie uznano, że była ona niegroźna a alarm był fałszywy.

Irlandzka Armia Republikańska nie prowadzi działalności terrorystycznej od lipca 2005 roku - wówczas zapowiedziała, że swoją walkę o włączenie Irlandii Północnej do Irlandii będzie kontynuować tylko metodami politycznymi.

Szkocka policja i Metropolitane Police twierdzą, że od tygodnia badają m.in. wątek IRA, ponieważ podobne pakiety były już w przeszłości wysyłane przez grupy dysydenckie w Irlandii Północnej.

We wspólnie wydanym oświadczeniu obie policje poinformowały, że przesyłki zostały wysłane "w imieniu IRA". Organizacja przyznała się do wysłania przesyłek z IED za pośrednictwem północnoirlandzkiej gazety "The Irish News". Użyła przy tym specjalnego hasła kluczowego, dzięki któremu weryfikowano wcześniej tożsamość grupy.

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA