fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Wielka Brytania: Dożywocie dla 17-latka. Chciał zabijać na koncercie Biebera

Lou Stejskal [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
17-letni Lloyd Gunton został skazany na dożywocie za planowanie zamachu terrorystycznego do którego miało dojść w Cardiff (Walia) w czasie koncertu Justina Biebera. Do ataku miało dojść kilka tygodni po samobójczym zamachu w Manchester Arena, gdzie w wyniku ataku po koncercie Ariany Grande zginęły 22 osoby.

Gunton został uznany winnym podczas dziewięciodniowego procesu w listopadzie 2017 roku. Teraz sąd wydał wyrok w jego sprawie. 17-latek ma spędzić w więzieniu resztę życia - o warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się po minimum 11 latach spędzonych za kratkami.

- W chwili aresztowania godziny dzieliły cię od popełnienia aktu okrucieństwa na ulicach Cardiff - powiedział sędzia Mark Wall odczytując wyrok. - Nie sposób oszacować ilu ludzi by zginęło lub zostało ciężko rannych w wyniku twoich działań, ponieważ atak został udaremniony - dodał sędzia.

Gunton został aresztowany w dniu koncertu Biebera w Cardiff, 30 czerwca 2017 roku - policja zatrzymała go w jego domu, w Llantrisant w Walii. W plecaku chłopaka znaleziono nóż i młotek, a także oświadczenie, które policja nazwała "listem męczennika". Chłopak chciał dokonać zamachu z użyciem samochodu - po rozjechaniu maksymalnej liczby osób chciał opuścić pojazd i zadawać ludziom ciosy nożem.

W liście znalezionym przy chłopaku można było przeczytać, że uważa się on za "żołnierza Państwa Islamskiego". W liście chłopak wyjaśnia, że zdecydował się na akt terroru, bo rząd brytyjski bombarduje cele w Syrii i Iraku.

Gunton umieszczał w sieci zdjęcia na których widać było efekty aktów terroru. Hasło do jego konta miało brzmieć "atak ciężarówką" (ang. truck attack).

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA