fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Smok i klocki Zofii Stryjeńskiej

Zofia Stryjeńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Najciekawsze przedmioty w historii polskiego designu będą bohaterami nowego cyklu „Rzecz Polska” przygotowanego przez TVP Kultura.

W pierwszym odcinku odsłonięte zostaną meandry historii klocków dla dzieci zaprojektowanych przez Zofię Stryjeńską w 1918 roku, które jednak nie ujrzały wówczas światła dziennego. Dziś – znajdują się w nowootwartej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ilustracje na klockach to sześć przedstawień zwyczajów ludowych takich jak:  obrzędy wielkanocne, bożonarodzeniowe, dożynki, wesele krakowskie, sobótka, wianki. Wszystkie te tematy Stryjeńska potem jeszcze wielokrotnie realizowała.  

– Nie zostawiała wolnego miejsca na ilustracji – zauważa Marek Sosenko, antykwariusz. – Cała powierzchnia pracy jest zamalowana, udekorowana – wszystko zaplanowane od początku do końca.

– Była samoukiem – dodaje Światosław Lenartowicz z MN w Krakowie. – Sama doszła do swoich środków wyrazu. Klocki jako pierwsze pokazują swobodę pociągnięcia pędzla artystki, najchętniej posługującej się gwaszami, akwarelami, ołówkiem.

Widzowie zobaczą też zachowanego drewnianego smoka – zabawkę, będącego dziełem tej artystki.
„Rzecz Polska” przedstawia przedmioty użytkowe charakterystyczne dla danego dziesięciolecia, rekonstruuje historię ich powstania, pokazuje funkcje w przestrzeni oraz przedstawia twórców i projektantów. W kolejnych odcinkach m.in. opowieści o cukiernicy projektu Julii Keilowej, meblach z Zameczku Prezydenta RP w Wiśle, skuterze „Osa”.

Premierowe odcinki „Rzeczy Polskiej” będą emitowane na antenie TVP Kultura w każdą niedzielę o 16.50.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA