fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Chmura dobra dla środowiska

Adobe Stock
Migracje do chmury publicznej mogą przynieść znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla – wynika z raportu Accenture, do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Trwająca pandemia nakręca popyt na usługi informatyczne. Coraz częściej świadczone są one w modelu chmurowym. W zeszłym roku światowy rynek chmury publicznej miał wartość ponad 233 mld dolarów, co oznacza aż 26-proc. wzrost w stosunku do roku wcześniejszego – wynika z danych firmy analitycznej IDC.

Za chmurą przemawiają przede wszystkim korzyści finansowe. Analiza przeprowadzona przez Accenture pokazuje, że oszczędności wynikające z migracji do chmury sięgają nawet 25–30 proc. całkowitych kosztów posiadania własnej infrastruktury. Wynika to z większej elastyczności, lepszego wykorzystania serwerów i bardziej energooszczędnej infrastruktury.

Co ciekawe, migracja do chmury ma też niebagatelny wpływ na środowisko. Dzieje się tak, ponieważ energia elektryczna wykorzystywana do zasilania centrów przetwarzania danych i pojedynczych serwerów ma realny wpływ na emisję dwutlenku węgla. Migracja do chmury może przyczynić się do znacznej redukcji tej emisji.

W ujęciu globalnym spadek może wynieść 5,9 proc. całkowitej emisji, za którą odpowiedzialna jest branża IT, lub prawie 60 mln ton CO2 rocznie, co można porównać do usunięcia z dróg 22 mln samochodów – wylicza firma Accenture. Podkreśla, że nawet częściowa migracja do chmury może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 84 proc. w porównaniu z tradycyjną infrastrukturą. Jeszcze większą redukcję, wynoszącą nawet 98 proc., można osiągnąć dzięki aplikacjom dedykowanym dla chmury.

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw i instytucji sięga po rozwiązania chmurowe, ale do wiodących pod tym względem państw w Unii Europejskiej brakuje nam jeszcze dużo. Z badań wynika, że istnieje znacząca korelacja między innowacyjnością gospodarki a popularnością usług chmurowych.

Wpływ na podejście do usług IT ma też trwająca pandemia. Coraz więcej firm zamierza szukać zewnętrznego wsparcia technologicznego, by przetrwać zarówno pandemię, jak i możliwe nowe kryzysy. Ponad 45 proc. ankietowanych zamierza w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zwiększyć nakłady na outsourcing usług IT – wynika z raportu firmy NTT.

Z kolei według badania „Global Managed Services Report 2020", przeprowadzonego wśród ponad tysiąca przedstawicieli kadry kierowniczej z niemal 30 krajów, w ciągu najbliższych lat firmy będą szukać eksperckiego wsparcia przede wszystkim w zakresie infrastruktury chmurowej. Ponad 77 proc. z nich zamierza postawić na outsourcing usług w tym modelu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA