fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Nagroda EFFE Award: Festiwal Szekspirowski najlepszy

Archiwum GTS
Festiwal Szekspirowski z Gdańska został laureatem prestiżowej nagrody EFFE Award, honorującej festiwale wyznaczające nowe trendy związane ze sztuką.

Ogłoszenie i wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek wieczorem podczas Arts Festivals Salon w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli. Nagrodę odebrał profesor Jacek Limon, pomysłodawca budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jego dyrektor, który organizuje Festiwal Szekspirowski.

- Nagrodą, oprócz statuetki, jest także zapewniana przez organizatorów konkursu międzynarodowa kampania promocyjna wydarzenia, które zostało wyróżnione - wyjaśniła Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który od 1997 roku wraz z Fundacją Theatrum Gedanense organizuje Festiwal Szekspirowski. 

Promieniuje na region 

Jury przyznające nagrodę, stwierdziło: „Wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. Organizator festiwalu, Gdański Teatr Szekspirowski, przez cały rok prowadzi niezwykle wartościową i spójną działalność edukacyjną na terenie całego regionu; otwarty niedawno, już stał się jednym z nowych symboli miasta. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest ważnym wydarzeniem artystycznym o wypracowanej marce i ugruntowanej pozycji międzynarodowej”. 

Dni Szekspirowskie

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest organizowany nieprzerwanie od 1997 r. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie występy blisko 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 30 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych. Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Festiwalowi towarzyszy Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick, którego dostali już m.in. Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski oraz Jerzy Grzegorzewski.

Inni lauereci

Na liście finałowej EFFE Award (Europe for Festivals, Festivals for Europe) znalazło się w tym roku 26 wydarzeń kulturalnych z całej Europy, wytypowanych spośród 715 zgłoszeń.

Oprócz Festiwalu Szekspirowskiego laury przypadły także FMM Sines-Festival Musicas do Mundo (Portugalia), European Film Festival Palic (Serbia), Utrecht Early Music Festival (Holandia) oraz Altofest International Contemporary Live Arts (Włochy). Nagrodę specjalną otrzymał zaś Edinburgh International Festival z Wielkiej Brytanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA