fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TV.RP.PL

Rynki akcji zamknęły tydzień pod kreską

Z punktu widzenia polskiego rynku finansowego najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej - komentuje Paweł Pisarczyk.

Stopy procentowe pozostały bez zmian, doszło jednak do drobnych zmian w komunikacie, któremu nadano nieco jastrzębi ton. Przedstawione zostały także wyniki najnowszej projekcji inflacji. Wskazuje ona na wyższą ścieżkę inflacji, która w 2019 roku ma przekroczyć cel inflacyjny. Dodatkowo Rada zdecydowała o obniżeniu do 0% stopy rezerwy obowiązkowej dla depozytów o zapadalności powyżej 2 lat. Można sądzić, że zmiana ta ma na celu między innymi zwiększenie atrakcyjności długoterminowych depozytów i tym samym zachęcenie klientów do długoterminowego oszczędzania.

Rynki akcji zamknęły tydzień pod kreską. Tracił zarówno amerykański S&P, jak i najważniejsze indeksy giełd z Europy Zachodniej. Indeks WIG spadł w tygodniu o 1,2%.

Z kolei na rynku długu, polskie obligacje skarbowe zanotowały mocne spadki rentowności pomimo pogorszenia się nastrojów na rynkach bazowych.

Po kilku tygodniach wzrostów cen, na rynku obligacji korporacyjnych doszło do realizacji zysków. Marże kredytowe powędrowały w górę, wciąż jednak pozostają relatywnie blisko dziesięcioletnich minimów.

 

Źródło: materiał partnera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA