fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Cyfrowe MNW – wirtualne Muzeum Narodowe

Adam Oleksiak, MNW
Muzeum Narodowe w Warszawie uruchomi 15 października nowy serwis internetowy, który będzie oferował znacznie więcej możliwości niż dotychczasowy portal.

Cyfrowe MNW pozwala przeszukiwać zbiory na osi czasu i oglądać wybrane arcydzieła. Oferuje także wirtualne i tematyczne ścieżki zwiedzania. Serwis jest spersonalizowany, więc można założyć własny profil i zapisywać wcześniejsze wyszukiwania.

Udostępnione reprodukcje cyfrowe są w wysokiej rozdzielczości. Sprzęt najnowszej generacji i specjalnie wybudowany nowoczesny pawilon fotograficzny pozwala na wykonywanie zdjęć dzieł sztuki na najwyższym poziomie.

Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (trafiają do niej, gdy od śmierci artysty minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń i np. projektować własne gadżety.

Portal jest dostępny w języku polskim i angielskim, działa także w wersji mobilnej. Korzystać z niego mogą również osoby niepełnosprawne; m.in. zamieszcza materiały w języku migowym.

Serwis ułatwia również zaplanowanie wizyty w muzeum, pozwalając sprawdzić, czy dany obiekt jest obecnie eksponowany i gdzie dokładnie można go znaleźć.

– Nie da się niczym zastąpić bezpośredniego, osobistego kontaktu z dziełem sztuki, dlatego podstawową działalnością muzeów na długo pozostanie stacjonarne udostępnianie zbiorów. Prezentowanie ich w internecie jest jednak cennym poszerzeniem oferty naszego Muzeum. Nowe Cyfrowe MNW ułatwi pracę badaczom i pozwoli zapoznać się z naszą kolekcją internautom z całego świata. Mam nadzieję, że w przyszłości przyczyni się również do zwiększenia frekwencji. O tym, że warto inwestować w nowe technologie w muzealnictwie, przekonujemy się także podczas epidemii koronawirusa – mówi p.o. dyrektora MNW dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ.

Cyfrowe MNW - cyfrowe.mnw.art.pl - powstało w ramach projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW”, wpisującego się w założenia  Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Serwis zrealizowany został dzięki dotacji Unii Europejskiej o wartości ponad 7 mln zł oraz dofinansowaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 1,3 mln zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9,6 mln zł.

- Przez dziesięciolecia zbiory zgromadzone w muzealnych magazynach był dostępne jedynie dla wąskiej grupy badaczy. Technologie XXI wieku pozwalają pokazać je w wersji cyfrowej – podkreśla Kamila Hołubowicz, kierowniczka projektu Otwarte Narodowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA