fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Tycjan na Facebooku

materiały prasowe
National Gallery w Londynie otworzy w marcu wystawę, poświęcona malarskiej serii Tycjana, inspirowanej mitami o miłości według „Matamorfoz” Owidiusza. A teraz na Facebooku uruchomiono prezentacje sześciu obrazów, składających się na ten malarski cykl.

Od 20 stycznia każde z dzieł ma swoją premierową odsłonę online. O obrazach opowiadają w transmisjach na żywo kuratorzy z Londynu, Edynburga, Madrytu, Bostonu bo dziś są one rozproszone w różnych kolekcjach świata. Każdego dnia poznajemy inną historię z cyklu, któremu Tycjan nadał tytuł „Poesie”, bo uważał malowane sceny mitologiczne za odpowiednik poezji. Pokazy są dostępne nie tylko w live streamingu, ale także w powtórkach nagrań.

W pierwszej odsłonie pokazano płótna: „Diana i Akteon” oraz „Diana i Kallisto”. Mitologiczna bogini łowów słynęła z dziewiczej urody, ale i gniewnego temperamentu, o czym mówią obydwa obrazy Tycjana. Na pierwszym Akteon – myśliwy z Teb, wychowanek Centaura Chirona, zaskoczył Dianę w towarzystwie nimf podczas kąpieli. Olśniony jej urodą nie może od niej oderwać spojrzenia, lecz ona nie kryje wściekłości w gwałtownym geście. Akteon może nie jest jeszcze świadomy, jaka kara mściwej bogini wkrótce go spotka, ale widz doskonale wie, że Diana zamieni go za chwilę w jelenia i nieszczęśnika rozszarpią jego własne psy. W kompozycji Tycjana wyczuwa się rosnące napięcie, a czaszka martwego jelenia na szczycie kolumny zapowiada nadciągający dramat.

Na drugim obrazie gniew Diany skupia się na nimfie Kallisto, do niedawna jej ulubienicy, wiernej towarzyszki w polowaniach. Ale w scenie kąpieli nad strumieniem na jaw wychodzi prawda, że Kallisto, uwiedziona przez Jowisza, jest w ciąży. Za złamanie ślubu czystości Diana wygna Kallisto, a Junona, zazdrosna żona Jowisza, zamieni ją w niedźwiedzicę. Jowisz, poruszony losem nieszczęsnej, miał ją przenieść potem na nieboskłon jako Wielką Niedźwiedzicę.

Tycjan  eksponuje w tej kompozycji kobiecą nagość, zapewne odpowiadając na zamówienie i erotyczne upodobania zleceniodawcy, a zarazem dając popis mistrzostwa w grze światła i koloru oraz własnej fascynacji kobiecością. Tycjanowskie sceny z Dianą podziwiali i inni  wielcy artyści, m.in. ich kopie wykonał Peter Paul Rubens.

Cały cykl powstał na zlecenie króla Hiszpanii Filipa II, Tycjan namalował go w latach 1551-1562. Kolejne obrazy serii Tycjana to „Wenus i Adonis”, „Danae”, „Porwanie Europy”  oraz „Perseusz i Andromeda” . 

Na wystawie „Love, Desire, Death” w National Gallery w Londynie (16 marzec – 14 czerwiec) dzieła te spotkają się znów razem po ponad 400 latach od ich powstania.

Informacje na temat pokazów Facebook Live można znaleźć TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA