Przewodnik po szalonej nocy

Zbliża się wyjątkowa Noc Muzeów, a nawet dwie, bo krakowska startuje 18 maja, a w Warszawie i w innych miastach 19 maja.

Aktualizacja: 18.05.2018 12:08 Publikacja: 18.05.2018 12:01

Foto: materiały prasowe

To czas przeżyć niezwykłych. Kto choć raz ich posmakował, na pewno nie prześpi tej nocy. Ruszy w miasto, żeby zobaczyć to, o czym marzył, a przy tym poczuć się, jak na fantastycznej fieście, podczas której klimat radosnego święta udziela się wszystkim.
W Krakowie 15. Noc Muzeów uroczyście rozpocznie się w piątek o godz. 18 w Muzeum Archeologicznym. Kilkadziesiąt krakowskich instytucji czynnych będzie potem do pierwszej w nocy.

Moc atrakcji przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Tylko w Gmachu Głównym warto zobaczyć kilka głośnych wystaw: „Wyspiański”, „Teraz komiks!”, „Sytuacja się zmieniła” oraz oczywiście obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Dodatkowa atrakcja to pokaz na fasadzie gmachu inspirowany motywami twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Czynne są też oddziały tego muzeum, m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Biblioteka Książąt Czartoryskich.

Warto skorzystać i odwiedzić MOCAK, aby zobaczyć najnowszą wystawę „Ojczyzna w sztuce”, w której z tematem mierzą się współcześni artyści z różnych krajów. W Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha czeka pokaz sztuki buddyjskiej i moc dalekowschodnich atrakcji, jak pokaz ceremoniału parzenia herbaty, mody kimonowej, kaligrafii czy origami.

W podziemiach Rynku zwiedzać można trasę turystyczną: „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. A o godzinie 21.30 odbędzie się multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic: „Muzeum utracone 2018”, przybliżający straty wojenne poniesione przez Polskę
W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości sporo muzeów przygotowało projekty tematyczne, m.in. Muzeum Armii Krajowej wystawę „Piękna Niepodległa”, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty proponuje objazd autobusowy pod hasłem „Nowohuckie forty w przededniu odzyskania niepodległości”.
W Warszawie Noc Muzeów szykuje się w sobotę podwójnie wyjątkowa, bo ma charakter jubileuszowy w związku z 15 edycją. Zaprasza 240 instytucji (aż trudno uwierzyć, że 15 lat temu w stolicy w akcji uczestniczyło ich tylko 11). Zwiedzać można żywiołowo albo z dobrze przemyślanym planem. Ta druga strategia wobec bogactwa propozycji wydaje się najlepszym wyborem. 

Polecamy wizytę w Muzeum Narodowym, jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zobaczyć głośnych wystaw –„Paderewski” i „Sztuka Wicekrólestwa Peru”. To zarazem okazja do obejrzenia galerii stałych: Faras, Sztuki Średniowiecznej, Sztuki Dawnej i Sztuki XIX Wieku, Sztuki XX i XXI Wieku oraz poznania niedostępnych na co dzień pracowni i magazynów.
Zamek Królewski udostępni apartamenty Wielki i Królewski oraz apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą. Po zwiedzaniu zrelaksować się można będzie przy Scenie Jazzu na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą.

Także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czeka na gości. Przewodnicy oprowadzą po barokowych komnatach Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery oraz pokojach Chińskim i Myśliwskim. Będą też pokazy rekonstrukcyjne i mody minionych epok.?W Łazienkach Królewskich nie tylko zwiedzimy z przewodnikiem Pałac na Wyspie, ale możemy zobaczyć nowo otwartą wystawę japońskiego drzeworytu „ONNA – piękno, siła i ekstaza” w Podchorążówce, posłuchać koncertu pod pomnikiem Chopina . a w Amfiteatrze wziąć udział w pokazie filmu „Muzeum utracone”, opowiadającym o losach zaginionych dzieł.
Muzeum Literatury obchodzi tę noc pod hasłem „Niepodległość oddycha wierszem i prozą” i zachęca do udziału w panelu dyskusyjnym „Niepodległość w literaturze”, czyli jak pisać o niepodległości, by nie zbanalizować tematu. 

Warto także obejrzeć najnowsze wystawy, m.in.„Inne Tańce” i „Ian Moon” Jakuba Ziółkowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, „Przyszłość będzie inna” w Zachęcie albo „Czym jest Oświecenie” w Muzeum nad Wisłą, po których oprowadzą kuratorzy.

Ale można też wyruszyć np. na nocny spacer do Ogrodu Botanicznego w Alejach Ujazdowskich lub w fotoplastikonie obejrzeć wystawę „Nieistniejąca Warszawa. 48 obrazów nieistniejących ulic i budynków Warszawy z lat 1900 – 1916”. Albo dołączyć do jednego ze spacerów po Starówce, organizowanego przez Muzeum Warszawy, przyciągających intrygującymi tytułami „Mroczne miejsca starej Warszawy”, „Legendy z dreszczykiem. „Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy”. 

Specjalne linie muzealne – autobusowe i jedna tramwajowa – kursować będą w stolicy w sobotnią noc od 18:30 do 2 w nocy.

A co oferuje Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań, Katowice, czy Trójmiasto? Szczegóły na stronie: https://historia.org.pl/2018
Więcej też na:
www.krakowskienoce.pl
www.um.warszawa.pl/nocmuzeow

To czas przeżyć niezwykłych. Kto choć raz ich posmakował, na pewno nie prześpi tej nocy. Ruszy w miasto, żeby zobaczyć to, o czym marzył, a przy tym poczuć się, jak na fantastycznej fieście, podczas której klimat radosnego święta udziela się wszystkim.
W Krakowie 15. Noc Muzeów uroczyście rozpocznie się w piątek o godz. 18 w Muzeum Archeologicznym. Kilkadziesiąt krakowskich instytucji czynnych będzie potem do pierwszej w nocy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce