Sztuka

Przewodnik po szalonej nocy

materiały
Zbliża się wyjątkowa Noc Muzeów, a nawet dwie, bo krakowska startuje 18 maja, a w Warszawie i w innych miastach 19 maja.

To czas przeżyć niezwykłych. Kto choć raz ich posmakował, na pewno nie prześpi tej nocy. Ruszy w miasto, żeby zobaczyć to, o czym marzył, a przy tym poczuć się, jak na fantastycznej fieście, podczas której klimat radosnego święta udziela się wszystkim.
W Krakowie 15. Noc Muzeów uroczyście rozpocznie się w piątek o godz. 18 w Muzeum Archeologicznym. Kilkadziesiąt krakowskich instytucji czynnych będzie potem do pierwszej w nocy.

Moc atrakcji przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Tylko w Gmachu Głównym warto zobaczyć kilka głośnych wystaw: „Wyspiański”, „Teraz komiks!”, „Sytuacja się zmieniła” oraz oczywiście obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Dodatkowa atrakcja to pokaz na fasadzie gmachu inspirowany motywami twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Czynne są też oddziały tego muzeum, m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Biblioteka Książąt Czartoryskich.

Warto skorzystać i odwiedzić MOCAK, aby zobaczyć najnowszą wystawę „Ojczyzna w sztuce”, w której z tematem mierzą się współcześni artyści z różnych krajów. W Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha czeka pokaz sztuki buddyjskiej i moc dalekowschodnich atrakcji, jak pokaz ceremoniału parzenia herbaty, mody kimonowej, kaligrafii czy origami.

W podziemiach Rynku zwiedzać można trasę turystyczną: „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. A o godzinie 21.30 odbędzie się multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic: „Muzeum utracone 2018”, przybliżający straty wojenne poniesione przez Polskę
W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości sporo muzeów przygotowało projekty tematyczne, m.in. Muzeum Armii Krajowej wystawę „Piękna Niepodległa”, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty proponuje objazd autobusowy pod hasłem „Nowohuckie forty w przededniu odzyskania niepodległości”.
W Warszawie Noc Muzeów szykuje się w sobotę podwójnie wyjątkowa, bo ma charakter jubileuszowy w związku z 15 edycją. Zaprasza 240 instytucji (aż trudno uwierzyć, że 15 lat temu w stolicy w akcji uczestniczyło ich tylko 11). Zwiedzać można żywiołowo albo z dobrze przemyślanym planem. Ta druga strategia wobec bogactwa propozycji wydaje się najlepszym wyborem. 

Polecamy wizytę w Muzeum Narodowym, jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zobaczyć głośnych wystaw –„Paderewski” i „Sztuka Wicekrólestwa Peru”. To zarazem okazja do obejrzenia galerii stałych: Faras, Sztuki Średniowiecznej, Sztuki Dawnej i Sztuki XIX Wieku, Sztuki XX i XXI Wieku oraz poznania niedostępnych na co dzień pracowni i magazynów.
Zamek Królewski udostępni apartamenty Wielki i Królewski oraz apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą. Po zwiedzaniu zrelaksować się można będzie przy Scenie Jazzu na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą.

Także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czeka na gości. Przewodnicy oprowadzą po barokowych komnatach Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery oraz pokojach Chińskim i Myśliwskim. Będą też pokazy rekonstrukcyjne i mody minionych epok.?W Łazienkach Królewskich nie tylko zwiedzimy z przewodnikiem Pałac na Wyspie, ale możemy zobaczyć nowo otwartą wystawę japońskiego drzeworytu „ONNA – piękno, siła i ekstaza” w Podchorążówce, posłuchać koncertu pod pomnikiem Chopina . a w Amfiteatrze wziąć udział w pokazie filmu „Muzeum utracone”, opowiadającym o losach zaginionych dzieł.
Muzeum Literatury obchodzi tę noc pod hasłem „Niepodległość oddycha wierszem i prozą” i zachęca do udziału w panelu dyskusyjnym „Niepodległość w literaturze”, czyli jak pisać o niepodległości, by nie zbanalizować tematu. 

Warto także obejrzeć najnowsze wystawy, m.in.„Inne Tańce” i „Ian Moon” Jakuba Ziółkowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, „Przyszłość będzie inna” w Zachęcie albo „Czym jest Oświecenie” w Muzeum nad Wisłą, po których oprowadzą kuratorzy.

Ale można też wyruszyć np. na nocny spacer do Ogrodu Botanicznego w Alejach Ujazdowskich lub w fotoplastikonie obejrzeć wystawę „Nieistniejąca Warszawa. 48 obrazów nieistniejących ulic i budynków Warszawy z lat 1900 – 1916”. Albo dołączyć do jednego ze spacerów po Starówce, organizowanego przez Muzeum Warszawy, przyciągających intrygującymi tytułami „Mroczne miejsca starej Warszawy”, „Legendy z dreszczykiem. „Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy”. 

Specjalne linie muzealne – autobusowe i jedna tramwajowa – kursować będą w stolicy w sobotnią noc od 18:30 do 2 w nocy.

A co oferuje Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań, Katowice, czy Trójmiasto? Szczegóły na stronie: https://historia.org.pl/2018
Więcej też na:
www.krakowskienoce.pl
www.um.warszawa.pl/nocmuzeow

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL