Polska przegląda się w architekturze

Muzeum Architektury we Wrocławiu otworzy 12 maja wystawę prezentującą najlepsze budowle publiczne zrealizowane w ostatnich latach w Polsce.

Aktualizacja: 11.05.2016 09:12 Publikacja: 11.05.2016 09:05

Polska przegląda się w architekturze

Pokaz „Polska. Architecture – promocja Polski poprzez architekturę” obejmuje ponad 20 obiektów: muzea, sale koncertowe, teatry, budynki dydaktyczne, stadiony, centra kongresowe. Powstał  z myślą o prezentacjach za granicą. Dotychczas  gościł w Austrii, Azerbejdżanie, Bułgarii, Chinach, Indiach, Irlandii, Indiach i Macedonii. We Wrocławiu ma polską premierę.

Wiele z tych obiektów to prawdziwe ikony architektury, które zyskały także międzynarodowy rozgłos, jak  Filharmonia im. Stefana Karłowicza w Szczecinie, nagrodzona w 2015 roku European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, ostatnio uhonorowane prestiżową nagrodą European Museum Academy, przyznawana przez europejskich muzealników, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Muzeum Śląskie, na terenie dawnej kopalni Katowice, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, czy Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.

Obiekty prezentowane są na zdjęciach wybitnych polskich fotografów architektury i w szkicach wraz z komentarzami, odwołującymi się do ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń i działalności wybitnych osobistości, którym są dedykowane. 

- Ma to na celu wywołanie skojarzeń, pobudzenie wyobraźni zwiedzających, umiejscowienie architektury w kontekście szeroko rozumianych uwarunkowań kulturowych w jakich powstaje – mówi kuratorka Ewa P. Porębska.

Organizatorami prezentacji są:  redakcja miesięcznika „Architektura-murator” i Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej. 

Wrocławska edycja poszerzona została o cztery ostatnio ukończone obiekty: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

To także bardzo interesujące budowle, reprezentujące różne nurty architektury współczesnej. Na jednym biegunie sytuuje się więc monumentalne Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (autorstwa Stefana Kuryłowicza, Ewy Kuryłowicz i Dariusza Gryra), z wieloma symbolicznymi muzycznymi nawiązaniami. Bryła przypomina rezonansowe pudło instrumentu smyczkowego, hol wejściowy z białymi balustradami balkonów i kontrastową czarną ścianą przywołuje skojarzenie z fortepianem, sala koncertowa przez złotą kolorystykę  - z  trąbką lub puzonem. 
A na przeciwległym biegunie mamy ascetyczne Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie autorstwa KWK Promes, kryjące się w większości w podziemnym pawilonie na placu Solidarności, poświęcone powojennej historii miasta, w tym protestom w grudniu 1970, sierpniu 1980 oraz sierpnia 1988 roku.

Wystawa czynna do 26 czerwca

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce