fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szczyt NATO

Wysoka gotowość do szczytu NATO

PAP, Jakub Kamiński
Kopia gabinetu owalnego dla prezydenta Baracka Obamy, tysiące pokoi hotelowych oraz warszawskie karty miejskie dla delegatów – to tylko niektóre szczegóły organizacyjne, które poznała „Rzeczpospolita” związane z rozpoczynającym się w piątek w Warszawie szczytem NATO.

Trwają obecnie ostatnie przygotowania do rozpoczęcia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego główne obrady odbywać się będą na Stadionie Narodowym w Warszawie. Według naszych informacji w szczycie NATO weźmie udział ponad 2100 delegatów, na potrzeby wszystkich uczestników przygotowano ponad 4100 pokoi hotelowych. W najważniejszym spotkaniu NATO uczestniczyć będzie 65 oficjalnych delegacji z 54 państw, w tym 18 prezydentów i szefów państw oraz 35 ministrów obrony narodowej oraz 40 szefów dyplomacji. Dla uczestników szczytu i ponad 2 tys. przedstawicieli mediów czekają przygotowane specjalne autobusy, a także warszawskie karty miejskie, które mają ułatwić poruszanie się po Warszawie w tych dniach.

Najważniejszym gościem szczytu w Warszawie będzie prezydent Barack Obama, który do Polski przyjedzie prawdopodobnie wieczorem 7 lipca lub 8 lipca nad ranem. Szczegóły pobytu prezydenta USA w Warszawie owiane są tajemnicą ze względów bezpieczeństwa. Na potrzeby amerykańskiego prezydenta zbudowano na płycie Stadionu Narodowego kopię amerykańskiego gabinetu owalnego na wzór tego, który znajduje się w Białym Domu w Waszyngtonie. To w tym pokoju Obama będzie prowadził bilateralne rozmowy oraz przygotowywał się do wystąpień na szczycie, których – według naszych źródeł – ma być kilka.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika także, że w programie wizyty Obamy zaplanowane jest jego ponadgodzinne spotkanie w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, do którego ma dojść w piątek. Ponadto Obama będzie uczestniczył w specjalnej kolacji wydanej przez Dudę dla prezydentów i szefów państw na Zamku Królewskim w Warszawie.

Specjalne kolacje o charakterze roboczym wydadzą także szef MSZ Witold Waszczykowski – dla ministrów spraw zagranicznych oraz szef MON Antoni Macierewicz – dla ministrów obrony. Z kolei kolację o charakterze czysto kurtuazyjnym wyda premier Beata Szydło, która gościć będzie m.in. delegację UE z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem na czele.

Więcej o przygotowaniach do Szczytu NATO w Warszawie we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA