fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Przedwczesna śmierć wybitnego ekonomisty

Wikipedia
W weekend w wieku 58 lat zmarł prof. Alan Krueger, były doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy, jeden z najwybitniejszych ekonomistów zajmujących się rynkiem pracy i edukacją – poinformował w poniedziałek Uniwersytet Princeton.

Uczelnia, z którą Krueger był związany od kiedy w 1987 r. obronił doktorat w dziedzinie ekonomii na Harvardzie, opublikowała również oświadczenie rodziny zmarłego, wedle którego ekonomista popełnił samobójstwo.

„Polityka gospodarka nie była dla niego kwestią abstrakcyjnych teorii, ale sposobem na poprawę życia ludzi” – napisał w oświadczeniu Obama.

Uznanie Kruegerowi przyniosły przede wszystkim badania rynku pracy. Przełomowa okazała się wydana w 1997 r. książka „Myth and Measurement”, którą Krueger napisał wspólnie z Davidem Cardem. Dowodzili w niej, że – wbrew konwencjonalnej teorii - podwyższanie płacy minimalnej nie musi koniecznie prowadzić do spadku zatrudnienia.

Prace autorstwa Kruegera dotyczące rynku pracy, ale też edukacji i nierówności, do dziś należą do najczęściej cytowanych przez innych ekonomistów. Zmarły wykładowca Princeton zajmuje pod tym względem 33. Miejsce w rankingu repozytorium RePeC (wspomniany Card jest 14.).

Krueger, oprócz pracy akademickiej, oddawał się też służbie publicznej. W latach 2011-2013 r. był głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Baracka Obamy, wcześniej zaś był w tej samej administracji podsekretarzem skarbu ds. polityki gospodarczej. W latach 1994-1995, w administracji Billa Clintona, pełnił funkcję głównego ekonomisty Departamentu Pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA