fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Tortury w rosyjskich więzieniach

Strażnicy więzienni torturują skazanego w kolonii karnej nr. 1 w Jarosławiu
youtube
Niezależny dziennik "Nowaja Gazieta" opublikowała nagranie, które odsłania dramat rosyjskiego systemu penitencjarnego.

Na 10-minutowym nagraniu widać jak strażnicy więzienni biją gumowymi pałkami po udach i piętach położonego na stole więźnia, którego trzyma kilku funkcjonariuszy. Od czasu do czasu strażnicy wylewają wodę z wiadra na głowę skazanego. W torturach uczestniczy kilkunastu funkcjonariuszy, podchodząc do więźnia po kolei. Na nagraniu widać też, że aktywny udział w pastwieniu się wziął człowiek noszący pagony podpułkownika. Nagranie kończy się, gdy strażnicy ściągają więźnia ze stołu, stawiają na kolana i biją po twarzy, a po chwili znów wciągają na stół.

"Nowaja Gazieta" twierdzi, że nagranie pochodzi z kamery z munduru jednego z funkcjonariuszy kolonii karnej nr 1 w Jarosławiu (według prawa strażnicy więzienni zobowiązani są do noszenia takich kamer, ale rzadko do tego prawa się stosują). Wideo miało najpierw trafić do prawników rosyjskiej fundacji "Wyrok społeczny", zajmującej się obroną praw człowieka.

Dziennik twierdzi, że torturowany więzień to Jewgienij Makarow, który wcześniej siedział razem z opozycjonistami Iwanem Niepomniaszczich i Dmitrijem Iszewskim, skazanymi za udział w protestach w 2012 roku (zostali uwolnieni w ubiegłym roku).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA