fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Moskwa: aresztowano Nawalnego

PAP/EPA
Opozycjonista miał stanąć na czele protestu przeciwko korupcji. Tysiące Rosjan na ulicach miast. Tysiąc aresztowanych.

- Aleksiej Nawalny został zatrzymany na klatce schodowej w swoim domu – napisała na Twitterze żona opozycjonisty Julia. Nawalny miał stanąć na czele protestów przeciwko korupcji, które dzisiaj od rana trwają w różnych miastach Rosji. W Moskwie początkowo protest miał odbyć się na alei Sacharowa. Władze Moskwy zezwoliły na przeprowadzenie manifestacji, ale zabroniły użycia urządzeń nagłaśniających.

W odpowiedzi na to Nawalny oświadczył, że protest odbędzie się na ulicy Twerskiej, jednej z głównych ulic rosyjskiej stolicy. Tam z kolei dzisiaj odbywają się uroczystości z okazji Dnia Rosji. Władze Moskwy oraz Kreml oskarżyły Nawalnego o prowokację. Rosyjskie niezależne media podają, że policja otoczyła centrum miasta i nie przepuszcza protestujących idących w kierunku Twerskiej.

Rosyjska redakcja Radio Swoboda podaje, że kilka tysięcy osób protestuje m.in. na ulicach Petersburga, Władywostoku, Norylska, Kazania, Nowosybirska.

Ponad 700 osób zatrzymała policja w Moskwie. Ponad 300 protestujących zatrzymano w Petersburgu. Policjanci wyciągają protestujących z tłumu i używają wobec nich pałek - podaje portal Dożd.

"Putin złodziej!", "Hańba!", "Rosja będzie wolna!" - wykrzykiwali protestujący w Moskwie. Wśród zatrzymanych w rosyjskiej stolicy są nieletni.

Przed moskiewską manifestacją zatrzymany został jej organizator, jeden z liderów opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny. Prócz niego w stolicy Rosji zatrzymano również innego opozycyjnego przywódcę Ilję Jaszyna.

Zatrzymań dokonano także m.in. we Władywostoku, Soczi, Kazaniu, Norylsku, Kaliningradzie i Machaczkale.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA