fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zmarł mąż królowej Danii, książę Henryk

AFP
W zamku Fredensborg w wieku 83 tak zmarł książę Henryk, mąż królowej Danii Małgorzaty II.

U urodzonego w 1934 roku we Francji księcia Henriego Marie Jean Andre de Laborde de Monpezat niedawno stwierdzono łagodny nowotwór płuc.

Stan monarchy pogorszył się podczas podróży do Egiptu. Pod koniec stycznia książę został przewieziony do kliniki w Kopenhadze.

Kilka dni temu na życzenie księcia przewieziono go do zamku Fredensborg, gdzie chciał spędzić ostatnie dni życia. Tam zmarł wczoraj, o czym poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Nie wiadomo, gdzie książę Henryk zostanie pochowany - kilka lat temu sprzeciwił się tradycji i zażądał, aby nie chowano go u boku małżonki. Decyzja księcia wynika z faktu, że nie otrzymawszy tytułu i funkcji, na których mu zależało, nie był równy żonie w życiu i nie chce być po śmierci - mówiła szefowa biura prasowego pałacu Lene Balleby.

Książę Henryk nie był w Danii lubiany. Kilka lat temu wydana została książka "Samotnik – portret księcia" pióra Stephanie Surrugue. w której monarcha dementował liczne krążące o nim plotki . Sympatii jednak nie przysparzał mu fakt, że całe życie czuł się Francuzem, a nowej ojczyzny do końca nie zaakceptował i nie nauczył się nawet dobrze duńskiego.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA