fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wielka Brytania: Nowa obowiązkowa szczepionka

Fotolia
Od 1 sierpnia wszystkie dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii będą szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionka będzie dołączona do zestawu dotychczas obowiązujących pięciu innych.

Szczepionka zostanie dołączona do zestawu "5 w 1" dotychczas podawanego dzieciom, a zawierającego szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i bakterii Haemophilus influenzae, wywołującemu zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wprowadzenie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, mogącemu spowodować marskość i nowotwory wątroby, spowoduje, że Wielka Brytania jako jeden z ostatnich krajów w Europie wykona zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1992 roku.

Dotychczas zalecenie to nie zostało wykonane, ponieważ w Wielkiej Brytanii niedostępne były tanie szczepionki skojarzone zawierające tę wymienioną. Podawaną ją w osobnym zastrzyku, i to tylko dzieciom z grupy podwyższonego ryzyka - spowodowanego np. zakażeniem matki.

Od 1 sierpnia szczepionki skojarzone "6 w 1" będą podawane urodzonym na Wyspach dzieciom w wieku 8, 12 i 16 tygodni.

W Wielkiej Brytanii zakażenie wirusem jest rzadsze niż w innych częściach świata, szczególnie zagrożeni są tam narkomani korzystający ze strzykawek i osoby uprawiające bez zabezpieczenia seks.

W związku z napływem imigrantów, zanotowano jednak wzrost przypadków zakażeń, szczególnie wśród dzieci urodzonych w regionach, w których zakażenia są częste, takich jak Afryka Subsaharyjska, większość krajów Azji i wysp Pacyfiku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA