Inwestycja będzie kosztować - w przeliczeniu - ponad 6 miliardów złotych. Na nowych sztucznych wyspach powstaną luksusowe hotele, park wodny i park morski. Edukacyjny obiekt będzie posiadał widownię gotową pomieścić tysiąc widzów. W planach jest również budowa siedziby Cirque du Soleil. 

Już teraz inwestorzy są pewni, że nowy kompleks budowlany będzie się cieszył zainteresowaniem turystów. W Dubaju odbędzie się światowa wystawa Expo 2020. 

O inwestycji mówi profesor architektury Yasser Elsheshtawy. Jego zdaniem Dubaj jest przykładem rozwoju dla wielu państw w tym regionie. Jednocześnie przyznał, że budowa "wyspy palmy" spowodowała, że ludzie nie szczędzili kpin i sarkazmu. - Ludzie nie biorą tego miasta na poważnie. Takie projekty chcą tylko podkreślać widowiskową naturę architektury budowanej głównie dla turystów - skomentował Elsheshtawy.

Profesor jest autorem określenia "dubaizacja". Według niego wiele państw próbuje naśladować urbanistykę Dubaju. Zarówno w pozytywnym, jak i w negatywnym aspekcie. Tu wymienił chęć budowania coraz wyższych, droższych i większych budynków.