fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"Literaturomaty" dla znudzonych przystankowiczów

materiały prasowe
Na przystankach autobusowych w Grenoble zainstalowano automaty, które na życzenie oczekującego na pojazd pasażera drukują krótkie formy literackie.

Automaty, które pojawiły się na przystankach w Grenoble, to realizacja projektu Christophe'a Sibieude'a, szefa lokalnego wydawnictwa Short Edition.

Projekt został zaprezentowany miejskim urzędnikom, a ci odnieśli się do niego entuzjastycznie - informuje portal transport-publiczny.pl.

"Literaturomaty" rozlokowano w ośmiu miejscach w mieście. Nie tylko na przystankach, również w urzędach i biurach turystycznych - tam, gdzie oczekujący na obsłużenie musi spędzić przynajmniej kilka-, kilkanaście minut.

Korzystający z automatu mogą wybrać "długość" utworu literackiego, który maszyna dla nich "wypluje". Ale to jedyne kryterium wyboru, to, czy oczekującemu trafi się opowiadanie fantasy, kryminał, romans czy poezja  - to już kwestia przypadku.

Chętny czytelnik może wybrać utwór, którego przeczytanie zajmie minutę, trzy lub pięć. Drukowane są na rolkach papieru, które w sklepach używane są do drukowania paragonów. Trzyminutowe opowiadanie zajmuje 60 cm takiej rolki.

Utwory, które są drukowane, pochodzą z bazy stworzonej przez Short Edition. Wybrano je spośród 60 tysięcy utworów opublikowanych na stronie internetowej Short Edition.

"Literaturomaty" uruchomiono na  początku listopada. W ciągu pierwszych dwóch tygodni skorzystało z nich 10 tysięcy osób. Usługa jest bezpłatna. Wstążkę papieru z utworem literackim można zachować na pamiątkę lub zostawić dla kolejnego czytelnika.

Jak twierdzą pomysłodawcy, zapytania dotyczące "literaturomatów" spływają do nich z całego świata - z Australii, USA, Kanady, Rosji, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Chile, Tajwanu.

Polsce ta inicjatywa tez nie jest obca. Nie tak dawno w warszawskich tramwajach i na stacjach metra można było poczytać poezję.

 

Źródło: transport-publiczny.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA