Total: symboliczna kara za korupcję

Sąd w Paryżu wymierzył koncernowi naftowemu Total symboliczną karę 500 tys. euro za łapówki dla cudzoziemców w związku z kontraktami w Iranie w 1997 r.

Publikacja: 23.12.2018 10:16

Total: symboliczna kara za korupcję

Foto: Bloomberg

Total uniknął natomiast konfiskaty skutków zakładanego naruszenia przepisów i ogłosił, że nie będzie odwoływać się od wyroku. Akt oskarżenia mówił o wypłaceniu w latach 2000-4 ok. 30 mln dolarów łapówek pod przykrywką umowy doradczej mającej ułatwić zawarcie kontraktu na przygotowanie eksploatacji ogromnego złoża gazu ziemnego South Pars.

Czytaj także: Total wycofał się z Iranu. Donald Trump jest zadowolony

Zdaniem oskarżyciela, ta umowa z firmą Baston Associated Ltd „dotyczyła w rzeczywistości korupcyjnych wypłat", z których większość była przeznaczona dla syna b. prezydenta Iranu Haszemi Rafsandżani (1989-97), Mehdiego. Kierował on wówczas filiami państwowego przedsiębiorstwa naftowego NIOC, z którym Total podpisał 28 września 1997 kontrakt dotyczący South Pars.

Prokurator w swym wystąpieniu przyznał, że schemat korupcyjny zastosowany wówczas przez Totala należy już do przeszłości, i że „dziś należałoby działać inaczej dla osiągnięcia swych celów", ale zwrócił się do sądu o „potwierdzenie miejsca Francji w walce z międzynarodową korupcją" i wysłanie sygnału wielkim firmom, a także krajom z którymi współpracują wymierzeniem kary Totalowi. Proponował konfiskatę 250 mln euro i grzywnę 750 tys. euro.

Sąd tego nie zrobił, a przewodnicząca składu orzekającego uzasadniła symboliczny charakter kary dawną zaszłością faktów, ówczesnym kontekstem gospodarczym, geopolitycznym i politycznym zwłaszcza w Iranie oraz stanem ustawodawstwa.

Amerykański precedens

W maju 2013 Total zawarł z władzami USA ugodę kończącą postępowanie sądowe w podobnej sprawie. Francuzi zgodzili się zapłacić resortowi sprawiedliwości 245 mln dolarów i komisji kontroli giełdowej SEC 153 mln.

Francuski koncern był ostatnim podmiotem, któremu stawiano zarzuty, inni odeszli z tego świata. Christophe de Margerie, ówczesny dyrektor Totala na Bliskim Wschodzie a później prezes, zginął w katastrofie awionetki w Moskwie. Irański pośrednik Bijan Dadfar z Baston Ass. zmarł niedawno na skutek choroby. Inny irański pośrednik Abbas Yazdi związany z Mehdim Rafsandżanim został uprowadzony w Dubaju, ciała nigdy nie odnaleziono. Skazano go zaocznie na 4 lata więzienia i wystawiono nakaz aresztowania

Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje