fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rośnie liczba pozwów w Stanach przeciw Bayerowi za glifosat

Bloomberg
Niemiecki gigant chemiczno-farmaceutyczny podał, że liczba pozwów użytkowników w Stanach środków chwastobójczych z glifosatem skoczyła z 18 400 w lipcu do 42 700. Bayerowi będzie teraz trudniej doprowadzić do zbiorowej ugody

„Ten znaczny wzrost jest wyraźnie napędzany przez reklamy telewizyjne finansowane przez powodów, które jak się ocenia wzrosły niemal dwukrotnie w III kwartale wobec całego I półrocza. Jednakże liczba procesów nie mówi niczego o ich zasadności" — oświadczył Bayer, który w 2018 r. kupił producenta tego środka chwastobójczego, Monsanto za 63 mld dolarów.

Grupa z Leverkusen dodała, że w dalszym ciągu jest konstruktywnie zaangażowana w procedurę nakazaną jej przez sędziego federalnego z Kalifornii.

Powszechnie oczekuje się, że w końcu Bayer doprowadzi do ugody, aby zlikwidować tę falę pozwów, analitycy szacują, że koszty takiego porozumienia wyniosą od 8 do 12 mld dolarów — pisze Reuter

Akcje firmy straciły ok. 30 proc. od sierpnia, gdy ława przysięgłych w Kalifornii uznała w pierwszym procesie, że Monsanto powinna była ostrzegać przed przypuszczalnymi zagrożeniami zachorowania na raka z powodu używania pestycydów z glifosatem w rodzaju Roundupa.

Bayer pozostaje na stanowisku, że organy nadzoru i rozległe badania naukowe uznały glifosat za bezpieczny, liczy, że sądy II instancji w Stanach uchylą werdykty tych pierwszych albo znacznie obniżą przyznane odszkodowania po kilkadziesiąt milionów dolarów każdemu powodowi.

W III kwartale Bayer zwiększył zysk operacyjny EBITDA o 7,5 proc. do 2,3 mld euro, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Pomogła w tym większa sprzedaż środków ochrony upraw, materiału siewnego i produktów parafarmaceutycznych (bez recepty).

Prezes Werner Baumann oświadczył podczas telekonferencji, że "istnieje niezwykle silne poparcie wśród farmerów, którzy błagają nas o zachowanie na rynku tego preparatu, który jest systemowo odpowiedni do przygotowania pól". Dodał, że sprzedaż środka chwastobójczego w III kwartale była z grubsza taka sama jak przed rokiem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA