fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wielkie zwolnienia brazylijskich nafciarzy

Bloomberg
Umoczony w skandale korupcyjne koncern paliwowy Petrobras planuje zwolnić 12 tysięcy pracowników. To 21 proc. załogi.
„W koncernie jest na dany moment 12 tysięcy ludzi, którzy mogą się zwolnić. Taki plan rozważamy, wydatki związane ze zwolnieniami oceniamy na 4,4 mld reali (1,2 mld dol.)" - cytuje komunikat brazylijskiego koncernu agencja Prime.
Petrobras zatrudnia 57 tysięcy ludzie w tym 5,3 tys. menadżerów i zarządzających, z których pracę ma stracić 43 proc.. To najwyżej opłacani pracownicy, mający dodatkowe wysokie premie i bonusy, a więc najbardziej kosztowni. Według Reuters Brazylijczycy planują zaproponować osobom, które same napiszą wnioski o zwolnienie od 200 do 700 tysięcy reali (56-196 tys. dol.) odprawy. Redukcja ma do 2020 r przynieść oszczędności w wysokości 9,25 mld dol. Dwa lata temu Petrobras zwolnił ponad 6 tysięcy ludzi. Wtedy też wyszła na jaw gigantyczna korupcja wiążąca kierownictwo Petrobras i najwyższych polityków Brazylii (w tym byłego prezydenta Lulę - śledztwo trwa do dziś).
Szereg wysokich menadżerów brało za podpisane z współpracującymi firmami umowy 3 proc. od wartości kontraktu. Za te pieniądze Petrobras przekupywał polityków i wysokich urzędników. Według szacunków organów ścigania ten schemat korupcyjny przyniósł jego autorom ok. 3,8 mld dol. brudnego zarobku. Afera wpłynęła negatywnie na międzynarodowy wizerunek i notowania koncernu.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA