fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Huta Ilva truła. Bracia Riva mają siedzieć

Ilva
Bloomberg
Sąd w Tarencie na południu Włoch skazał dawnych właścicieli huty Ilva, Fabio i Nicola Riva na 22 i 20 lat więzienia za dopuszczenie do skażania środowiska od lat Sąd skazał też innych dawnych zarządców huty oraz byłego szefa regionu Puglia, Nichi Vondola na 3,5 rok pozbawienia wolności.

Ilva, kiedyś największy w Europie producent stali emitowała od ponad 50 lat rakotwórcze dioksyny i cząsteczki minerałów, zdaniem lekarzy taki koktajl przyczynił się do fali zachorowań i zgonów na raka w pobliskim Tarencie. Proces trwał 5 lat, wszyscy skazani mają automatyczne prawo do dwóch apelacji zanim wyrok uprawomocni się — pisze Reuter.

Bracia Riva nie przyznali się do winy, podobnie jak Vendola, który zapowiedział odwołanie się. — To przypomina życie w świecie postawionym na głowie: ci którzy pracowali dla dobra Tarentu są skazywani bez najmniejszego dowodu — powiedział

Huta powstała w latach 60 w „obcasie” włoskiego buta w ramach rządowego programu uprzemysławiania zubożałego południa kraju. W szczytowym okresie produkowała 10 mln ton stali rocznie, ale w 2012 r. doszło do interwencji sądu, który uznał, że należy oczyścić okolice za skażeń albo zamknąć hutę, zarzucił braciom Riva doprowadzenie do katastrofy ekologicznej.

W 2016 r. miejscowy organ ochrony zdrowia opublikował raport o skutkach działalności Ilvy na okolice Tarentu. Liczba zgonów z powodu raka płuc wzrosła o 30 proc. w rejonach położonych najbliżej zakładu, liczba zgonów z powodu chorób układu oddechowego zwiększyła się o 50 proc. Ryzyko raka żołądka było o 41 proc. większe, a raka opłucnej o 72 proc. dla pracowników Ilvy.

W 2015 r. rząd przejął zakład chcąc uratować 16 tys. miejsc pracy w nim, w 2018 r. zawarł z ArceloremMittalem umowę o sprzedaży Ilvy, ale doszło do nowych komplikacji, bo grupa z Luksemburga, największy na świecie producent stali, nie dotrzymuje kontraktowych warunków, nie przejęła huty, więc prawdopodobnie huta znowu wróci do skarbu państwa. Sąd w Tarencie uznał, że hutę należy odebrać tej grupie, ale będzie to możliwe dopiero po wyczerpaniu procedur odwoławczych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA