fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

NIK krytykuje zakup Sierra Gorda. Były prezes KGHM odpowiada

materiały prasowe
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup w 2012 r. przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra posiadającej kopalnię miedzi Sierra Gorda w Chile. Herbert Wirth, były prezes KGHM, twierdzi, że inwestycja była niezbędna z punktu widzenia istnienia i rozwoju firmy.

Jak twierdzi Izba, przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 mld zł i kolejne wydatki na dalsze dofinansowywanie do 2020 r., wskazują, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie KGHM. 

- Decyzja KGHM o zakupie firmy Quadra FNX, w tym kopalni w Sierra Gorda, została podjęta na podstawie wieloletnich analiz i opinii najlepszych doradców, w oparciu o pogłębione informacje na temat zasobów kopalni, zgodne z najwyższymi standardami profesjonalizmu i przejrzystości. Dzięki tej inwestycji spółka KGHM wnosząca co roku grubo ponad miliard złotych do polskiego budżetu państwa, ma zapewniony dostęp do zdywersyfikowanych złóż miedzi. Gwarantuje to dalszy, długofalowy rozwój KGHM oraz zgodność z polską racją stanu w zakresie bezpieczeństwa surowcowego – napisał w oświadczeniu Herbert Wirth, który zasiadał na stanowisku prezesa KGHM, gdy podjęto decyzję o inwestycji w Chile.

NIK zarzuca, że wyceny przeprowadzone przez kombinat opierały się na założeniach opracowanych przez firmy działające na zlecenie Quadry, która miała być kupiona przez KGHM. Nie poinformowano jednak, że w proces oceny złoża Sierra Gorda zaangażowane były najbardziej renomowane światowe firmy audytorskie i doradcze, takie jak McKinsey&Company, Westney Consulting Group, Rothschild i BNP Paribas.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA