fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprawa Skripala

USA nakładają sankcje na Rosję. Za użycie Nowiczoka

AFP
Departament Stanu USA poinformował o nałożeniu na Rosję sankcji za atak z użyciem broni chemicznej "Nowiczok" na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę Julię w brytyjskim Salisbury, do którego doszło w marcu w Salisbury.

Jak poinformowała w wydanym w środę oświadczeniu Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu, sankcje mają wejść w życie 22 sierpnia.

Oświadczenie stwierdza, że "6 sierpnia 2018 roku ustalono, że rząd Federacji Rosyjskiej użył broni chemicznej lub biologicznej z naruszeniem prawa międzynarodowego lub użył śmiercionośnej substancji chemicznej lub broni biologicznej przeciwko własnym obywatelom". Stanowi to naruszenie Aktu o Kontroli Działań Zbrojnych oraz Eliminacji Broni Chemicznych i Biologicznych z 1991 roku.

Sankcje mają obowiązywać od 22 sierpnia, ponieważ amerykański Kongres musi zostać powiadomiony o ich wprowadzeniu z 15-dniowym wyprzedzeniem.

Pierwsza część sankcji ma oznaczać "zakaz zezwoleń na eksport" do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego - poinformowała telewizja NBC. W przypadku jeśli Moskwa nie zgodzi się na śledztwo ONZ, po kwartale wprowadzona ma być druga część sankcji, która może oznaczać obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych.

Siergiej i Julia Skripal zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w mieście Salisbury w Anglii 4 marca.
Byli poważnie chorzy, ale później wrócili do zdrowia, po kilku tygodniach spędzonych w szpitalu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA