fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Dulkiewicz: Rządzącym zależy na eskalowaniu konfliktu

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
materiały prasowe
- Niestety widać, że rządzącym w Polsce zależy na eskalowaniu konfliktu, a immunitet poselski już nic nie znaczy - powiedziała w rozmowie z Onetem Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, komentując wydarzenia w trakcie sobotniego protestu kobiet na ulicach Warszawy.

W sobotę w centrum Warszawy odbyła się demonstracja, zwołana w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Manifestanci protestowali przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Policja powtarzała przez megafony komunikaty o nielegalności zgromadzenia i apelowała o zejście z jezdni. Część uczestników była legitymowana przez funkcjonariuszy. Uczestnicy manifestacji skarżyli się, że mundurowi otaczali grupki demonstrantów i nie pozwalali im wyjść poza kordon, do czasu wylegitymowania każdego z osobna.

Dowiedz się więcej: Protest kobiet w Warszawie. Policja zatrzymała demonstrację

W trakcie manifestacji posłanka Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej „została zaatakowana gazem w trakcie interwencji poselskiej” - jak napisał na Twitterze jej kolega klubowy Michał Szczerba.

Nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji, poinformował, że skierowani na miejsce funkcjonariusze z wydziału kontroli mają zweryfikować czy doszło do takiego zdarzenia i dlaczego posłanka została spryskana gazem. Jednak jeszcze w sobotę w mediach społecznościowych opublikowane zostały zdjęcia, dokumentujące, że Nowacka została potraktowana gazem z bardzo bliskiej odległości.

Jak poinformowało w niedzielę twitterowe konto Kancelarii Sejmu, tego dnia marszałek Elżbieta Witek rozmawiała z gen. Jarosławem Szymczkiem, Komendantem Głównym Policji, w sprawie „okoliczności użycia gazu łzawiącego wobec posłanki Barbary Nowackiej, w trakcie sobotnich demonstracji”. „Oczekiwane są niezwłoczne, pisemne wyjaśnienia w tej sprawie” - czytamy w komunikacie.

Przeczytaj: Marszałek Witek oczekuje wyjaśnień ws. potraktowania posłanki Nowackiej gazem

- Niestety widać, że rządzącym w Polsce zależy na eskalowaniu konfliktu, a immunitet poselski już nic nie znaczy - skomentowała w rozmowie z Onetem Aleksandra Dulkiewicz. Podkreśliła, że „większą odpowiedzialność za uspokojenie nastrojów i próbę dialogu ponoszą ci, którzy maja niemal pełnię władzy w Polsce”.

- Podziwiam panią poseł Nowacką za jej bezkompromisowe stanie ramię w ramię z pokojowo protestującymi obywatelkami i obywatelami - dodała prezydent Gdańska.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA