fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Oświadczenie świeckich katolików: "Nie w naszym imieniu"

Fotorzepa, Paweł Rochowicz
Kategorycznie sprzeciwiamy się próbie przedstawiania masowych społecznych protestów przeciw łamiącym prawo rządom PiS jako ataku na Polskę i wiarę. Nie chcemy, by od świątyń odgrodził nas mur bojówkarzy - napisała w liście przesłanym mediom grupa świeckich katolików.

"Jarosław Kaczyński wezwał swoich zwolenników do obrony polskiego Kościoła „za każdą cenę”. Szef partii rządzącej próbuje przekonać opinię publiczną, że Kościół w naszym kraju stoi przed ostatecznym zagrożeniem, przed którym bronić go mają partyjni aktywiści" - napisali autorzy oświadczenia.

Czytaj także:

Strajk Kobiet: Pamiętajcie, ich jest zawsze mniej niż nas

Wytknęli prezesowi PiS, że z wpiętą w klapę kotwicą, symbolem Polski Walczącej, zarzucił przeciwnikom swojej partii chęć "zakończenia historii narodu polskiego". Takiej narracji nie zaakceptowali kombatanci Powstania Warszawskiego, uznając, że Jarosław Kaczyński nie ma prawa legitymować się tym znakiem.

"My stwierdzamy, że Jarosław Kaczyński nie ma prawa do przemawiania w imieniu polskich katolików" - czytamy.

Autorzy oświadczenia kategorycznie sprzeciwiają się sposobu, w jaki Prawo i Sprawiedliwość przedstawia trwające protesty społeczne przeciwko jego rządom - jako atak na wiarę i na Polskę.

"Nie chcemy, by od świątyń odgrodził nas mur bojówkarzy. Zamknęłoby to ostatecznie drogę do Kościoła młodym ludziom, którzy z taką determinacją od wielu dni bronią na ulicach swoich i naszych wolności".

Podpisani pod oświadczeniem katolicy wezwali biskupów do potępienia tej kolejnej próby PiS wykorzystania Kościoła do partyjnych interesów oraz do odrzucenia oferty, która padła z ust prezesa PiS - obrony kościołów za "wszelką cenę" przez zwolenników partii rządzącej i osiłków przebranych w kostium patriotów.

"Episkopat powinien  (...)  wezwać władze państwowe do podjęcia dialogu z protestującymi i odżegnać się od wszystkiego, co w oczach wielu, również katolików, jest sojuszem ołtarza z tronem" - kończą autorzy oświadczenia.

Podpisani:

Stefan Dunin-Wąsowicz

Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska

Marcin Frybes

Cezary Gawryś

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Małgorzata Herbich

Tomasz Herbich

Damian Jankowski

Anna Karoń-Ostrowska

Paweł Kądziela

Dominika Kozłowska

Krzysztof Luft

Jacek Michałowski

Elżbieta Mycielska-Dowgiałło

Wojciech Ostrowski

Jerzy Radziwiłł

Zofia Ratajska

Sławomir Ratajski

Teresa Rościszewska

Jan Rycerski

Jan Skórzyński

Jerzy Sosnowski

Piotr Szaroszyk

Agnieszka Wierzejska

Agnieszka Wolfram-Zakrzewska

Henryk Woźniakowski

Rafał Zakrzewski

Elżbieta Ziołkowska

Krzysztof Ziołkowski

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA