fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

PO chce, aby Trybunał zablokował ustawę o TK

PAP, Leszek Szymański
Były minister sprawiedliwości Borys Budka zapowiedział w Sejmie złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zabezpieczenie, czyli działanie, które ma uniemożliwić wejście ustawy w życie do momentu rozpatrzenia przez Trybunał skargi na ustawę jaką zamierza złożyć Platforma.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że Platforma zaskarży nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS do TK. - To rzecz niedopuszczalna, żeby w sposób tak brutalny i wyjątkowo bezczelny procedować w polskim parlamencie i oszukiwać Polaków - mówił o przebiegu sejmowej debaty nad nowelizacją ustawy Neumann.

Czytaj więcej: Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przyjęta

Z kolei zdaniem Borysa Budki Trybunał Konstytucyjny może uniemożliwić wejście ustawy w życie. - Trybunał Konstytucyjny działa na podstawie Konstytucji. Jeżeli ustawa rażąco narusza przepisy Konstytucji, to po prostu może orzekać na podstawie Konstytucji i wyrzucić ten bubel prawny, powołując się na art. 2 Konstytucji - stwierdził były minister sprawiedliwości.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. TK co do zasady będzie orzekał w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. Orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów. Za przyjęciem nowelizacji, wraz z poprawkami PiS, było 235 posłów (PiS, dwóch posłów z Kukiz'15 - Kornel Morawiecki i Ireneusz Zyska, jeden poseł niezrz. Janusz Sanocki), 181 było przeciw (PO, Kukiz'15, Nowoczesna, PSL, jeden poseł niezrz.), a 4 (dwóch z Kukiz'15, jeden z Nowoczesnej, jeden poseł niezrz.) wstrzymało się od głosu. PO zapowiedziało zaskarżenie noweli do TK.

Źródło: 300polityka.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA