fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Australia: Sąd zgodził się na operację zmiany płci u 5-letniego dziecka

www.freeimages.com
Australijski sąd rodzinny przychylił się do prośby rodziców, którzy chcieli, by ich pięcioletnie dziecko zostało poddane operacji usunięcia męskich gruczołów płciowych, tak aby - choć z genetycznego punktu widzenia urodziło się jako chłopiec - mogło dorastać jako dziewczynka.

Carla, bo tak opisują dziecko australijskie media, urodziła się z organami płciowymi charakterystycznymi dla kobiety, ale jednocześnie posiadała męskie gruczoły płciowe.

Rodzice wyjaśniali przed sądem, że ich dziecko od początku zachowywało się jak "stereotypowa dziewczynka" - co oznacza, że nie chciało, by zwracać się do niego jako chłopca i wybierało zabawki oraz ubrania charakterystyczne dla dziewczynek - informuje BBC.

Kiedy dziecko skończyło pięć lat rodzice postanowili pójść do sądu, aby wyjaśnić, czy potrzebują zgody na poddanie dziecka skomplikowanej i nieodwracalnej w skutkach operacji.

Eksperci poproszeni przez sąd o wydanie opinii przyznawali, że operacja zmniejszy ryzyko chorób nowotworowych u dziecka. Poza tym operacja dokonana przed okresem dojrzewania daje szanse na to, że Carla - jako dorosła kobieta - będzie mogła zajść w ciążę.

Sąd orzekł, że rodzice nie muszą zwracać się o zgodę na przeprowadzenie operacji. Wyrok zapadł w styczniu, ale dopiero teraz został ujawniony - informują australijskie media.

Uzasadniając wyrok sędzia Colin Forrest wyjaśnił, że zaproponowana terapia jest "konieczna i proporcjonalna w stosunku do zagrożeń związanych z genetycznymi wadami w rozwoju, które, mogłyby stworzyć ryzyko dla zdrowia psychicznego i fizycznego dziecka".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA