fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

O niepodległej śpiewająco

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wspólne śpiewanie hymnu, koncerty, gry miejskie i festiwale odbędą się w święto odzyskania niepodległości.

W dniach 9–11 listopada na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowane zostaną w całym kraju imprezy w ramach cyklu „Weekend Niepodległej". Wicepremier Piotr Gliński przypomina, że w poprzednim roku w okolicznościowym koncercie na Stadionie Narodowym uczestniczyło ok. 40 tys. osób, a 300 tys. wzięło udział w festiwalu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w wielu miejscach Polacy wspólnie zaśpiewali też hymn narodowy. Wicepremier dodaje, że w tym roku planowane są podobne działania.

– W poprzednim roku hymn państwowy został odśpiewany w tysiącu miejsc na całym świecie, teraz mamy zgłoszenia już 500 takich miejsc, ale będzie ich więcej – zakłada wicepremier.

Wspólne śpiewanie hymnu odbędzie się 11 listopada w południe. Tego samego dnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w godz. 13.30–20.30 odbędzie się festiwal.

– Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego będzie scena muzyczna, odbędą się koncerty, na dziedzińcu ASP zaplanowana jest strefa dla dzieci, a na dziedzińcu Ministerstwa Kultury warsztaty tańca polskiego – opisuje Jan E. Kowalski, dyrektor biura programu Niepodległa.

10 listopada w Katowicach Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod dyr. Radosława Labakhuy zagra okolicznościowy koncert muzyczny. – Odbędzie się w Katowicach, bowiem jest to rok powstań śląskich – dodaje wicepremier Gliński.

Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury Paulina Florjanowicz, przypomina, że w poprzednim roku w trakcie rocznicowych uroczystości muzea podlegające resortowi kultury odwiedziło 135 tys. osób. – Co czwarty Polak uczestniczył w zorganizowanej formie obchodów odzyskania niepodległości – dodaje mówi Florjanowicz i dodaje, że ma nadzieję, że w tym roku zwiedzających będzie jeszcze więcej.

Z kolei Muzeum Historii Polski zaprasza 11 listopada na Przystanek Niepodległość. Fragment Ogrodu Saskiego zamieni się w planszę do gry „Drogi do niepodległości". Fabuła gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795–1918. Gracze po wykonaniu zadań otrzymują punkty, które wymienione na żetony wpływu, pozwolą im na oddanie głosu i zdecydowanie o tym, jaki kształt ustrojowy będzie miało niepodległe państwo. Gra przeznaczona jest dla osób w wieku od 12. roku życia.

Dla dzieci MHP przygotowało przedstawienie oparte na fragmentach książki „Bohaterski miś" Bronisławy Ostrowskiej – pierwszej książki dla dzieci napisanej i wydanej w niepodległej Polsce. Przedstawienie przygotował Teatr Wolandejski, zaprezentowane zostanie w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej przy ul. Moliera 4/6. Na grę i przedstawienia obowiązują zapisy pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl lub 22 211 90 08.

„Rzeczpospolita" jest patronem wydarzeń organizowanych przez MHP.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA