fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Warszawa: Nie dla demonstracji przeciw imigrantom

AFP
Stołeczny ratusz nie zgodził się na sobotnią manifestację przeciw imigrantom organizowaną przez ONR Mazowsze.

Jej organizatorzy nie składają broni. - W tej chwili zastanawiamy się jak rozwiązać sprawę. Będziemy Was informowali na bieżąco o ustaleniach – napisali na profilu na Facebooku.

Manifestacja miała odbyć się w sobotę 12 września pod Pałacem Kultury. Udział w niej zapowiedziało nawet 25 tys. osób.

ONR Mazowsze twierdził, że została zarejestrowana. Tymczasem dziś władze stolicy odmówiły.

- Warszawa boleśnie doświadczała w swojej historii tego czym są ksenofobia i nienawiść. Dziś nie ma zgody na to, aby w centrum miasta rozbrzmiewała mowa nienawiści. Jest to sprzeczne z wartościami, za którymi opowiadają się warszawiacy, a są m.in. otwartość i tolerancja – napisał na Facebooku Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent miasta.

Podkreślił, że wyzwania związane z uchodźcami wykraczają obecnie nie tylko poza decyzje, jakie mogą podjąć samorządy, ale nawet poszczególne państwa.

- Czekamy na systemowe rozwiązania w tej sprawie na poziomie UE, jednocześnie mówiąc stanowcze NIE mowie nienawiści – tłumaczy prezydent Jóźwiak.

Podkreślił, że władze stolicy wiedzą, jak ważnym prawem obywatelskim, gwarantowanym konstytucyjnie jest prawo do zgromadzeń. - Bardzo rzadko korzystaliśmy z instrumentu, jaki daje ustawa - zakazu, za co byliśmy krytykowani, jednak w świetle zgłoszenia, jakie do nas wpłynęło - demonstracji mającej na celu "pokazanie sprzeciwu wobec muzułmańskich imigrantów" oraz "przypomnienia wiktorii wiedeńskiej" podjęliśmy decyzje o zakazie zgromadzenia – dodał.

Wiceprezydent Jóźwiak tłumaczył, że z jednej strony miejsce zbiórki oraz trasa demonstracji kolidowałyby z kilkoma innymi imprezami na placu Defilad jak i na Trakcie Królewskim, zgłoszonymi wcześniej, a z drugiej strony zarówno cel zgromadzenia oraz dostępne materiały promujące manifestację w ocenie urzędu naruszają przepisy kodeksu karnego w kwestii mowy nienawiści oraz dyskryminacji.

Decyzję stołecznego ratusza od razu skomentowali organizatorzy. - Słuchajcie III RP cofnęła nam zgodę na manifestowanie swoich poglądów. Kneblują nam usta, wprowadzają cenzurę ale my Polacy się nie poddamy – napisała mazowiecka brygada ONR. Zapowiada, że w tej chwili zastanawia się, jak rozwiązać sprawę.

W sobotę w stolicy ma się odbyć inna demonstracja „Uchodźcy mile widziani", którą organizuje Inicjatywa Chlebem i Solą.

– Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie – podkreślają organizatorzy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA