Ostatnia droga Jana Kulczyka

Około pięciu tysięcy osób weźmie udział w dzisiejszym pogrzebie w Poznaniu najbogatszego Polaka.

Aktualizacja: 05.08.2015 08:51 Publikacja: 05.08.2015 08:32

Ostatnia droga Jana Kulczyka

Foto: Rzeczpospolita

Wśród nich będą oficjalni goście z Polski jak i i z zagranicy. W mieście już obowiązują ograniczenia w ruchu.

Uroczystości pogrzebowe miliardera zaczną się o godzinie 11.30 od mszy świętej w klasztorze Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha przy ul. l. Działowej 25.

Będzie przewodniczył jej będzie o. Ryszard. Do sanktuarium wstęp będzie miała jedynie rodzina oraz zaproszeni goście. W sumie ok. 250-300 osób.

Swoje przybycie potwierdziły delegacje z ok. tysiąca instytucji, fundacji, publicznych spółek, prywatnych firm, banków z Polski i z zagranicy: Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA czy Kanady, z którymi współpracował i wspomagał Jan Kulczyk.

Na uroczystości ma przyjechać pierwsza dama Anna Komorowska oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, były premier Leszek Miller, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, europoseł Jerzy Buzek.

W pogrzebie ma także wziąć udział Horst Köhler - były prezydent Niemiec i dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także generał James Logan Jones, doradca bezpieczeństwa narodowego Baracka Obamy, były naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie.

Do Poznania przyjadą też ludzie biznesu m.in. Zygmunt Solorz-Żak i Zbigniew Niemczycki, Larry A. Silverstein, amerykański miliarder inwestujący w nieruchomości.

Swoje przybycie potwierdzili też Krzysztof Penderecki, Jan Englert, Jan AP Kaczmarek, były minister kultury, a dziś dyrektor Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski, który zadba o oprawę muzyczną nabożeństwa.

W pogrzebie wezmą udział m.in. m.in. pracownicy Muzeum Żydów Polskich (biznesmen wsparł dokończenie budowy muzeum) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który także otrzymywał od niego dotacje.

Jak poinformował zakon na swojej stronie internetowej ze względów bezpieczeństwa kościół będzie zamknięty do godz. 13.30. Miejsca wewnątrz świątyni według życzenia rodziny zarezerwowane są tylko dla rodziny i gości.

W związku z pogrzebem mieszkańcy Poznania muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

Już o godzinie 6 zamknięto wloty: ul. św. Wojciech od ul. Wolnica, ul. księcia Józefa od al. Niepodległości oraz ul. Kutrzeby . Plac przed Wzgórzem św. Wojciecha zostanie wyłączony z ruchu. Dla celów parkingowych zostanie wyłączony z ruchu lewy pas ulic Kutrzeby i Północnej.

Po mszy kondukt żałobny złożony nawet z tysiąca samochodów przejedzie ulicami miasta na Cmentarz Jeżycki przy ul. Nowina.

Trasa przejazdu będzie przebiegać od Wzgórza św. Wojciecha przez ul. Solną, al. Wielkopolską, ul. Niestachowską, św. Wawrzyńca, Polską do Nowiny.

Uroczystości na cmentarzu zaczną się o godz. 13.30. Po nich biznesmen spocznie w rodzinnym grobowcu, obok zmarłego dwa lata temu ojca.

Po nich rodzina biznesmena i goście spotkają się w Starym Browarze na Dziedzińcu Sztuki na obiedzie.

Już od wczoraj zarówno w Starym Browarze w hotelu Blow Up Hall 5050 (ul. Kościuszki 42) jak i w siedzibie warszawskiej Kulczyk Holding (ul. Krucza 24/26) oraz wystawione są księgi kondolencyjne, do których można się wpisywać do piątku w godz. 10-18.

Jan Kulczyk zmarł tydzień temu w wiedeńskiej klinice w wieku 65 lat. Był właścicielem Kulczyk Holding i Kulczyk Investments, uczestnikiem prywatyzacji i akcjonariuszem wielu spółek polskich i zagranicznych, w tym notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wśród nich będą oficjalni goście z Polski jak i i z zagranicy. W mieście już obowiązują ograniczenia w ruchu.

Uroczystości pogrzebowe miliardera zaczną się o godzinie 11.30 od mszy świętej w klasztorze Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha przy ul. l. Działowej 25.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Ponad połowa Polaków nie chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.