fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rosja: Kto pije najwięcej alkoholu? Zawodowi kierowcy i załogi statków

www.youtube.com
Zawodowi kierowcy samochodów oraz załogi statków żeglugi śródlądowej spożywają najwięcej alkoholu.

Na kolejnych miejscach w rankingu najbardziej pijanych zawodów w Rosji są ochroniarze przedszkoli i poliklinik.

Taką statystykę przedstawił Arkadij Wiertkin, naukowiec Moskiewskiego Uniwersytetu Medyczno-Stomatologicznego. „Mówię to na podstawie codziennej pracy w klinice" – powiedział w rozmowie z moskiewską radiostacją „Ruskiej służby informacyjnej".

Dziennikarze radia natychmiast porównali to z USA. Tam najwięcej piją górnicy i robotnicy budowlani, a na trzecim miejscu są pracownicy hoteli i restauracji (ci ostatni za to zajmują pierwsze miejsce wśród grup zawodowych używających narkotyków).

Według informacji Europejskiej Organizacji Współpracy Gospodarczej (OECD) w ciągu dwudziestu lat – od 1992 do 2012 - Rosja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów, w których spożycie alkoholu związane jest z największą ilością wypadków powodujących śmierć (około 30 proc.).

Ponadto w tym samym dwudziestoleciu wzrost pijaństwa wśród młodzieży również zapewnił Rosji pierwsze miejsce w rankingu.

Według danych innej organizacji - Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - co roku na całym świecie z powodu używania alkoholu ginie ponad 3 mln osób, z tego pół miliona w Rosji.

Pod koniec marca rosyjski rząd raportował wykonanie „majowych dekretów" prezydenta Putina z 2012 roku, w tym jednego dotyczącego „formowania zdrowego trybu życia Rosja". Zdaniem rządu „zachodzą zmiany wyłącznie pozytywne: w ostatnich latach Rosjanie mniej piją i mniej umierają z powodu picia alkoholu".

Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA