fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Seniorzy zadłużają się na prezenty dla wnuków

Przybywa zadłużonych seniorów. Do zaciągania pożyczek często namawiają ich młodsi członkowie rodziny
AdobeStock
Starsi zadłużają się, by kupić leki, ale też najnowszy sprzęt dla dzieci i wnuków.

Aż pięciokrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosło zadłużenie emerytów – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów. Wiele z tych zobowiązań to pożyczki zaciągnięte dla młodszych członków rodziny.

Z danych tych wynika, że obecnie z długami boryka się 328 tys. starszych osób. To o 100 tys. więcej niż sześć lat temu. Łączne zobowiązania wynoszą 5,6 mld zł. – Wierzycielami są przede wszystkim instytucje finansowe i fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły niespłacone długi – mówi Alicja Hamkało z KRD.

W innych rejestrach dłużników jest podobnie. W bazach Biura Informacji Kredytowej oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 349 tys. osób, które ukończyły 64 lata i mają przeterminowane o co najmniej 30 dni płatności na kwotę min. 200 zł. To kredyty, pożyczki i zaległe rachunki.

– Łączna wartość ich zaległości przekracza 7,8 mld zł. Średnio wypada na osobę 22 366 zł, czyli o 4 135 zł mniej niż wynosi średnia dla ogółu Polaków (26 551 zł) – wylicza Halina Kochalska z BIG InfoMonitora. Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2018 roku liczba dłużników, którzy ukończyli 64. rok życia, wzrosła o 15,5 tys., a kwota ich zaległości o 1 077,4 mln zł.

Nie tylko na leki

Raport KRD pokazuje, że emeryci znacznie częściej sięgają po kredyt niż osoby aktywne zawodowo. 41 proc. seniorów przyznaje, że brało pożyczkę wiele razy, a tylko co dziesiąty zapewnia, że nigdy nie zaciągnął długu. Wśród osób pracujących odsetek ten wynosi odpowiednio 35 proc. i 21 proc. – Seniorzy mają głównie kredyty w bankach (86 proc.), 12 proc. zadłuża się na zakupy ratalne w sklepach, czyli de facto w bankach, bo to one finansują taką sprzedaż. Natomiast deklarują, że niezbyt chętnie korzystają z pożyczek chwilówek, robi tak 5 proc. z nich – wylicza Alicja Hamkało.

Niechęć do chwilówek widać w danych firmy Wonga. Aż 90 proc. jej klientów ma mniej niż 65 lat. – Jeśli porównamy spłacalność seniorów z klientami w wieku 18–24 lat, to w Wonga nie ma różnic pomiędzy tymi grupami – mówi Eliza Więcław, rzecznik firmy. – Choć starsze osoby po kredyt sięgają częściej niż młodzi, to zazwyczaj liczą, czy ich stać na pożyczkę i płynniej ją spłacają – mówi Alicja Hamkało.

Emeryci często pożyczają pieniądze na usługi medyczne. Ale także finansują w ten sposób sprzęt TV, drogie smartfony, najnowsze modele tabletów czy odkurzacze za tysiące złotych. Kupują te rzeczy dla wnuków – młodzi deklarują spłatę, ale kiedy pojawiają się problemy finansowe, raty spadają na dziadków. – Gdy dzwonimy do seniorów, aby porozmawiać o spłacie zadłużenia, słyszymy, że oni tylko podpisali umowę – wyjaśnia Jakub Kostecki z firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Więcej dyscypliny

Eksperci zwracają także uwagę na różne podejście osób starszych i młodszych w sposobie podejmowania decyzji o zaciąganiu kredytu. – Emeryci deklarują, że robią to świadomie – aż 93 proc. z nich liczy najpierw, czy będzie ich stać na spłatę. Młodsi, którzy przynajmniej raz wzięli pożyczkę , rzadziej kalkulują, czy ich budżet to udźwignie – sprawdza to 75 proc. z nich. – mówi Alicja Hamkało. Jej zdaniem wynika to z zakorzenionych postaw wobec zapożyczania się – niemal połowa seniorów (43 proc.) unika długów, a gdy już je ma, stara się jak najszybciej spłacić.

– Starsze pokolenie ma większe poczucie odpowiedzialności i karności obywatelskiej. Mniej w nim tendencji anarchistycznych, a więcej szacunku dla władz i reguł życia społecznego. Tylko wyjątki je odrzucają i nie spłacają zobowiązań, bo traktują je jako regułę moralną i społeczną, ocenianą znacznie surowiej kiedyś niż teraz – uważa prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z badania KRD wynika, że – aby spłacić posiadane długi – emeryci musieliby przeznaczyć na to dochody z 1 roku i 4 miesięcy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA