fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Bunt w Kościele. Księża błogosławią pary homoseksualne

Święto błogosławieństwa w katolickim kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kolonii, 9 maja
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Wbrew kategorycznemu zakazowi Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie niemieccy księża błogosławią pary homoseksualne. - Niebo jest otwarte - mówi ks. Wolfgang Rothe z kościoła pw. św. Benedykta w Monachium.

Działania monachijskich księży traktowane są jak bunt przeciwko Watykanowi - pisze niemiecka prasa.

Ma to być sprzeciw bardziej liberalnych niemieckich katolików wobec dokumentu wydanego w marcu przez Kongregację Nauki Wiary, która stwierdziła, że duchowieństwo katolickie nie może błogosławić związków osób tej samej płci, ponieważ Bóg „nie może błogosławić grzechu”.

Mimo to w całych Niemczech w około 100 kościołach odbywa się tzw. święto błogosławieństwa, podczas których księża udzielają błogosławieństwa parom homoseksualnym - chcą błogosławić wszystkie kochające się pary pod hasłem #liebegewinnt (miłość zwycięża) - niezależnie od tego, czy są gejami, lesbijkami czy hetero.

Jednym z takich księży jest ks. Jan Korditschke, jezuita, który belińskiej diecezji przygotowuje dorosłych do chrztu i pomaga w zborze św. Kanizjusza. Ksiądz udzieli błogosławieństwa parom tej samej płci podczas nabożeństwa 16 maja.

- Jestem przekonany, że orientacja homoseksualna nie jest zła, a miłość homoseksualna nie jest grzechem - powiedział ks. Korditschke w wywiadzie dla Associated Press w piątek. - Chcę uświęcić miłość homoseksualistów tymi błogosławieństwami, ponieważ miłość jest dobrem.

Inny błogosławiący homoseksualistów ksiądz, Wolfgang Rothe z kościoła pw. św. Benedykta w Monachium, zauważa: - Moim celem jest wyciągnięcie ich z obrzeży wspólnoty tam, gdzie jest ich miejsce: w centrum życia Kościoła. Niebo jest otwarte - twierdzi ksiądz.

Działania niemieckich liberalnych duchownych popiera Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) - potężna organizacja zrzeszająca świeckich katolików, która za błogosławieństwem dla par homoseksualnych opowiada się od 2015 roku.

- Fakt, że proszą Boga o błogosławieństwo i dziękują mu za całe dobro w ich życiu - także za relacje przeżywane z wzajemnym szacunkiem i miłością -  jest głęboko zakorzeniony w Ewangelii - mówi rzeczniczka ZdK ds. Rodzinnych Birgit Mock.

ZdK od ponad roku uczestniczy w spotkaniach „ścieżki synodalnej” z Konferencją Episkopatu Niemiec. Mają zakończyć się jesienią. Spotkania obejmują między innymi rozmowy na temat dopuszczenia do małżeństwa księży, wyświęcania kobiet i innego rozumienia seksualności. Proces został zapoczątkowany w odpowiedzi na ujawnienia przypadków duchownych dopuszczających się wykorzystywania seksualnego.

Źródło: Der Spiegel, Los Angeles Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA